Futbol kulüplerinde stratejik yönetim aracı olarak dengeli değerleme kartı: Beşiktaş futbol kulübü uygulaması
Balanced scored card as a tool for strategic management in football club: Beşi̇ktaş football club application
  1. Tez No: 433658
  2. Yazar: AHMET İÇÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
1990'lı yıllara kadar futbol kulüplerinin tek amacı spor yapmak ve bunun sonucunda sportif başarılar elde etmekti. Fakat daha sonraki yıllarda futbol kulüpleri gelişen piyasa şartlarına uyum sağlayabilmek ve rakipleriyle rekabet edebilmek için sportif başarılarının yanında ekonomik kazançlar da sağlamayı amaç edinmişlerdir. Bu aşamadan sonra artık futbol kulüpleri de ticari işletmeler gibi kâr elde etme gayretine girmişlerdir. Bunu başaran kulüpleri bütçeleri de inanılmaz rakamlara ulaşmıştır. Bu kadar yüksek bütçelerle dernek statüsünde amatör bir anlayışla yönetilemeyeceği anlaşılan futbol kulüpleri de profesyonelleşme yoluna giderek şirketleşmişlerdir. Sportif başarılar için mali durumlarının güçlü olması gerektiğini anlayan kulüpler daha fazla gelir sağlamaya çalışmışlardır. Bunun içinde borsaya tabi olarak hisse senetlerini halka arz ederek fon sağlamışlardır. Bu da yeterli olmamış gelirlerini çeşitlendirmişler ve en önemlisi de taraftar olarak gördükleri izleyicilerini müşteri gözüyle değerlendirerek bu durumu maddi getirilere dönüştürmeyi başarmışlardır. Bu kadar gelirlerinin yanında futbol kulüplerinin başta oyuncu ücretleri olmak üzere giderleri çok artmıştır. Hatta giderleri gelirlerini aşarak çoğu kulübün zarar elde etmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Ekonomik durumları kötüye giden kulüpler birbirleriyle rekabet edemez hale gelmeye başlayınca da UEFA olaya müdahale etmek zorunda kalmıştır. Bunun sonucu olarak da finansal adil kurallarını yayınlayarak futbol kulüplerine bazı sınırlamalar getirerek ve yaptırımlar uygulayarak finansal yapılarının düzelmesine yardımcı olmuştur. Bu tez çalışmasında Beşiktaş Futbol kulübüne stratejik yönetim aracı olan Dengeli Değerleme Kartı uygulaması yapılarak kulübün finansal yapısı analiz edilerek UEFA'nın finansal adil oyun kuralları çerçevesinde çizdiği sınırlar içerisinde öneriler sunulmuştur. Ayrıca finansal olmayan ölçütlerinde kulübe olan katkıları belirlenmeye çalışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The sole purposes of football clubs is making sport and achieve sporting success consequently until 1990s. But, football clubs aim to provide economic benefits in addition to the sporting success in order to adapt to evolving market conditions and compete with rivals in later years. After this stage, football clubs have engaged in efforts to achieve profit as well as commercial enterprises. The budgets of the clubs which achieves reached incredible figure When it is understood that football clubs cannot be managed with such a high budget in association status, they increasingly incorporated via professionalization. Clubs which figures out that they must have strong financial case for sporting success try to provide more income. Therefore, they provided funding by offering of stocks to public. These have not been sufficient and they diversified their income. Most importantly, they assessed their fan as customer and managed to turn this situation into financial material. In addition to income, expenses of football club including the player wages has increased. In fact, expenses exceeded incomes and has become inevitable for most clubs to lose money. When the football clubs which have a worsening economic condition starts to not to compete with rivals, UEFA has been forced to intervene into the situation. As a result, it has helped to improve the financial structure by publishing financial fair rules, applying some restrictions and introducing sanctions. In this thesis, some suggestions were offered to Beşiktaş Football Club by performing Balanced Scored Board application as a strategic management tool, analyzing financial structure within the UEFA's framework for financial fair play rules. Also, some suggestions were offered regarding the non-financial criteria by determining the contribution of the non-financial criteria to the club.