Tedarik zinciri talep yönetimi süreclerinin tedarik zinciri performansına etkisinde veri bilimi uygulamalarının düzenleyici rolü: Azerbaycan sanayi şirketleri üzerine bir araştırma
Regulatory role of data science practices under the influence of supply chain demand management processes on supply chain performance: A research study on Azerbaijani industrial companies
  1. Tez No: 853834
  2. Yazar: FUAD ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ANIL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İşletmelerin rekabet gücünü belirleyen önemli unsurlardan biri, Tedarik Zinciri Süreç Yönetimi'nin (TZSY) etkinliğidir. Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olan TZSY, bugün insanî ve ekonomik faaliyetleri daha fazla etkilemektedir. Bu yönetim biçimi, imalat ve hizmet organizasyonlarının günümüz şartlarına uyum sağlaması ve esnekliklerini artırması için tedarikçi ve müşterileri birleştirerek veri bilimi uygulayan işletmeler için rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu bağlamda, tedarik zincirinin en uygun tasarımı, TZSY uzmanları ve uygulayıcıları için acil ve kritik bir konudur. Bu çalışmanın amacı, sanayi işletmelerinin tedarik zinciri stratejilerinin tedarik zinciri performansı üzerindeki etkisinde veri bilimi uygulamalarının düzenleyici rolünü tedarik zinciri modeli ile analiz etmektir. Bu analizde talep yönetimi süreçleri için 5 tane bağımsız değişken ve tedarik zinciri performansı ise bağımlı değişken olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın öncelikli hedefi, Azerbaycan'da sanayi endüstrisinde yeni gelişmelere geç uyum sağlayan bir perspektiften tedarik zinciri süreçlerinde kullanılan entegrasyon algılanışını ve bu entegrasyonun tedarik zinciri performansına olan etkisini belirlemektir. Araştırmanın bir diğer amacı da şirketlerin tedarik zinciri performansı ile talep yönetim süreçlerini, katılımcıların demografik özellikleri açısından nasıl algıladığını tespit etmektir. Bu kapsamda, Azerbaycan'daki sanayi şirketlerinden elde edilen 447 çalışanın verileri üzerinde ilgili analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçları, talep yönetimi süreçlerinin, tedarik zinciri performansı üzerinde etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the crucial factors determining the competitiveness of businesses is the effectiveness of Supply Chain Process Management (SCPM). SCPM, an integral part of daily life, increasingly impacts both human and economic activities today. This management approach provides a competitive advantage for businesses employing data science by bringing together suppliers and customers to adapt manufacturing and service organizations to current conditions and enhance their flexibility. Consequently, the optimal design of the supply chain is an urgent and critical matter for SCPM experts and practitioners. The aim of this study is to analyze the regulatory role of data science applications in the impact of industrial enterprises' supply chain strategies on supply chain performance through a supply chain model. In this analysis, five independent variables have been identified for demand management processes, while supply chain performance is determined as the dependent variable. The primary objective of this study is to determine the perception of integration used in supply chain processes from a perspective that adapts slowly to new developments in the industrial industry in Azerbaijan and to ascertain the impact of this integration on supply chain performance. Another aim of the research is to identify how companies perceive the relationship between supply chain performance and demand management processes in terms of the participants' demographic characteristics. Relevant analyses have been conducted on the data of 447 employees from industrial companies in Azerbaijan. The research findings indicate that demand management processes have an impact on supply chain performance.