1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'nda asâkir-i muavene birlikleri (Kafkas Cephesi örneği)
In the Ottoman-Russian War of 1877-1878 asakir-i muavene troops (Example of the Caucasian Front)
  1. Tez No: 853837
  2. Yazar: ZEHRA HALAVURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'nda asker ihtiyacını karşılamak üzere imparatorluğun birçok bölgesinden toplanan asakir-i muavene, çeşitli görevlerde kullanılmıştır. Düzensiz ve talim görmemiş olan bu yardımcı askerlerden, başta süvari ihtiyacı olmak üzere keşif, karakol gibi hizmetlerde bulunacak asker ihtiyacı için yararlanılmaya çalışılmıştır. Bunlar düzenli birliklerin yanına verilerek, harekâtlarda görev almışlardır. Bu başıbozuk askerler, birliklerin mevcutlarını sayıca arttırmış olsa da nitelik olarak aynı katkıyı yaptıklarını söylemek çoğunlukla zordur. 19.yy ortalarında başlayan ve devamındaki süreçte hızlanan Kafkasya göçü, Osmanlı topraklarındaki Çerkes nüfusun sayısını fazlaca arttırmıştı. Yüksek miktardaki muhacir nüfusu devlete, istihdam edilebilecek insan gücü sağladı. İstihdam gereken alanlardan en önemlisi elbette askerlikti. 93 Harbi'nde asker ihtiyacını karşılamak üzere bu muhacir nüfustan yararlanıldı. Çerkesler ve Kürtler, Kafkas Cephesi'nde yardımcı asker olarak kullanılan en önemli gruplar oldu. Bu çalışmada, 93 Harbi'nde asakir-i muavene olan Kafkasyalı savaşçılar ile Aşiret savaşçıları incelenerek, bunların olumlu ve olumsuz taraflarına bakılıp, yaptıkları katkılara ve yapamadıklarına değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Auxiliary soldiers gathered from many regions of the empire to meet the need for soldiers in the Ottoman Russian War of 1877-1878 were used in various tasks. It was tried to use these auxiliary soldiers, who were irregular and had not been trained, primarily for the cavalry needs, as well as for the need for soldiers to perform services such as reconnaissance, outposts. They were assigned to the side of regular troops and took part in operations. Although these stray soldiers have increased the number of troops available, it is often difficult to say that they have made the same contribution in terms of quality. 19.the Caucasian migration, which started in the middle of the century and accelerated in the subsequent period, had greatly increased the number of Circassian population in the Ottoman territories. The high amount of immigrant population provided the state with manpower that could be employed. The most important of the areas where the request was required was, of course, military service. In the War of 93, this immigrant population was used to meet the need for soldiers. Circassians and Kurds became the most important groups used as auxiliary soldiers on the Caucasian Front. In this study, Caucasian warriors and Tribal warriors who were asakir-i muavene in the War of 93 were examined, their positive and negative sides were examined, and it was tried to address the contributions they made and failed to make.