Kültürel miras alanlarının turizme kazandırılmasında yerel halkın farkındalıkları: Polatlı Gordion Antik Kenti örneği
Awareness of local people in the recruitment of cultural heritage sites to tourism: The case of Polatlı Gordion Ancient City
  1. Tez No: 853875
  2. Yazar: AYŞE BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Turizm kavramının temelini oluşturan tarihi ve kültürel değerlerin korunması, turizmde sürdürebilirliğin devam ettirilmesi bakımından önemlidir. Turizm ile iç içe olan kültürel miras insanların geçmişten bugüne kadar biriktirdiği ve sürdürebilirliğini sağladığı verilerin tamamının nesilden nesile aktarılması olarak bilinmektedir. Bu kültürel miras unsurlarının korunması hususunda, kent paydaşları içerisinde olan yerel halkın payı oldukça büyüktür. Bu araştırma, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Gordion Antik Kenti'nin bulunduğu Polatlı ilçesi yerel halkının katılım sağlamasıyla gerçekleştirilmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi, sahip olunan değerler sebebiyle koruma altına alınmış kentlerdeki mekanların yer alması tüm dünyada yakinen takip edilmektedir. Bu çalışma da kültür miras alanlarının turizme kazandırılmasında yerel halkın etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak nicel ve nitel olarak iki farklı yöntem kullanılmıştır. Nicel yöntem kapsamında yerel halkın cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim durumlarına, medeni durumlarına ve gelir durumlarına göre aralarında anlamlı farklılık olup olmadığı analiz edilmiştir. Bu doğrultuda Polatlı ilçesinde ikamet eden 500 kişiye ulaşılmış ancak geçerli 485 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, anket uygulaması yapılan ilçede, faktör analizi sonuçlarına göre yerel halkın eğitim durumlarına ve gelir durumlarına göre farklılık gösterdiğine ulaşılmıştır. Nicel yöntem kapsamında ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak, yerel halk ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Gordion Antik Kenti'nin geliştirilmesi ve tanıtımının artırılması için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protection of historical and cultural values forms the basis of the tourism concept and is important to maintain sustainability in tourism. Cultural heritage intertwined with tourism is known as the transmission of all the data accumulated from the past to the present by humanity and ensures its sustainability from generation to generation. The share of community-residing peoples, in the protection of these cultural heritage elements is very important. To reveal all these facts, especially for the generations that exist around the ancient city of Gordion, this research was conducted with the participation of the local people of Polatlı district. Because of the uniqueness of the sites such as the ancient city of Gordion are taken under protection and included in the UNESCO World Heritage which is closely pursued all over the world. This study aims to determine the effectiveness of resident's roles in bringing cultural heritage sites to tourism. Quantitative and qualitative methods are used to collect the required data set. By the quantitative method, whether the existence of the difference is analyzed among the residents considering their gender, age, education, income level, and marital status. To do so, 485 out of 500 questionnaires conducted with the residents of Polatlı district adjacent to the ancient city of Gordion were evaluated. Considering the results of the factor analysis in the district where the survey was conducted, the local people differentiate depending on their educational status and income status. Qualitative method on the other hand, face-to-face interviews with the residents were conducted using semi-structured interview technique. Multiple suggestions were made for the development and promotion of the ancient city of Gordion.