Çiftlerin evlilik yaşamlarında evlilik uyumu, evlilik çatışması ve özgeci (Alturistik) davranışlarının ilişkisi
The relationship between marital adjustment, marital conflict and altruistic behaviors in couples' married life
- Tez No: 853876
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Evlilik toplumun en temel birimlerinden biri olan ailenin oluşumunda merkezi bir role sahiptir. Bir evliliğin sürdürülebilir ve sağlıklı olması için evlilik uyumu ve evlilik çatışması önemli belirleyicilerdendir. Empati, anlayış ve özgeci davranışlar ise bireye sağladığı kazanımlarla evlilik içinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı çiftlerin evlilik uyumu, evlilik çatışması ve özgeci davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi 21-62 yaş arasındaki 193 kadın 181 erkek olmak üzere 374 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma konusuna dair verileri toplamak için sosyo-demografik değişkenler, Evlilik Uyumu Ölçeği, Evlilik Çatışması Ölçeği (Evlilik Yaşamı Ölçeği) ve Özgecilik Ölçeğinden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların özgecilik düzeyleri ile yaş, çalışma durumu, aile ortalama geliri ve evlilik süresi arasında; evlilik uyumları ile yaş, evlenme şekli, eşle yaş farkı ve ilişkiyi tanımlama şekli arasında; evlilik çatışması ile eğitim düzeyi ve ilişkiyi tanımlama şekilleri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu bulunmuştur. Katılımcıların evlilik uyumu ile evlilik çatışması arasında ise orta düzeyde negatif yönlü anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Araştırma bulguları alanyazın ışığında tartışılmış ve sonuç olarak konuya dair sosyal hizmet müdahaleleri ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Marriage has a central role in the formation of the family, one of the most basic units of society. Marital harmony and marital conflict are important determinants for a marriage to be sustainable and healthy. Empathy, understanding and altruistic behaviors have an important place in marriage with the gains they provide to the individual. The aim of this project is to increase the gap between couples' marital harmony, marital conflict and altruism. The sample of the study consists of 374 participants (193 women and 181 men) between the ages of 21-62. A questionnaire form consisting of socio-demographic variables, Marital Adjustment Scale, Marital Conflict Scale (Marital Life Scale) and Altruism Scale was used to collect data on the research topic. According to the research findings, there is a difference between the altruism levels of the participants and their age, employment status, family average income and marriage duration; between marital compatibility and age, type of marriage, age difference with spouse and way of defining the relationship; It was found that there was a significant difference between marital conflict, education level and the way they defined the relationship. A moderately negative significant correlation was found between the participants' marital adjustment and marital conflict. The research findings were discussed in the light of the literature and as a result, suggestions were made for social work interventions and future studies on the subject.