Tasavvuf düşüncesinde murâkabe kavramı ve psikososyal etkisi
The concept muraqabe of in sufi thought and its psycho-social effect
  1. Tez No: 853879
  2. Yazar: KADER ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ KIZILER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada sûfîlerin üzerinde durdukları murâkabe kavramından bahsedilmiştir. Kavram âyet ve hadisler ışığında mevzû bahis edilerek delillerle temellendirilmiştir. Murâkabenin diğer kavramlarla ilişkisi sûfî yorumlarıyla birlikte verilmiştir. Sâlikin seyr ü sülûkunda ve davranışlarında ne tür değişimler sağlandığı ele alınmıştır. Hızın ve hazzın yüceltildiği ve bir yaşam standarttı hâline getirildiği günümüzde birey, birtakım varoluşsal kaygıları beraberinde getirmektedir. Girdiği bunalımlara ancak öz benliğine yani enfüsi iç âlemine yoğunlaşmasıyla baş edebilmektedir. Tasavvufun modern çağda sunduğu reçete, bireyin her daim kendi bilincinde olması yani her an kendini murâkabe edebilmesinden geçmektedir. Bu cihette murâkabenin hayatı anlamlandırma noktasında insana ne gibi pencereler açtığı da incelenmiştir. Çalışmada murâkabenin kulluğun hangi yönünü kapsadığı, insan şahsiyetine ve hayatına hangi noktalarda fayda sağladığı, bireyin gelişimine nasıl katkıda bulunduğu gibi konulardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of muraqabe, which Sufis emphasized, was mentioned. The concept is based on evidence in the light of verses and hadiths. The relationship of muraqaba with other concepts is given along with Sufi interpretations. What kind of changes were made in the beavior and seyr suluk of the Salik were discussed. In today's world, where speed and pleasure are glorified and become a standard of living, the individual brings with them some existential concerns. He can only cope with his depression by concentrating on his true self, that is, his inner world. The prescription offered by Sufism in the modern age is for the individual to always be aware of himself, that is, to be able to monitor himself at all times. In this regard, it has also been examined what kind of windows muraqaba opens to people in terms of making sense of life. In the study, muraqabah issues such as which aspect of servitude it covers, at what points it benefits the human personality and life, and how it contributes to the development of the individual are mentioned