Bazı bufonia taksonları üzerine taksonomik notlar ve tohum yüzeylerinin mikromorfolojik yönden incelenmesi
Taxonomic notes on some bufonia taxons andmicromorphological examination of the seed surfaces
- Tez No: 853908
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bufonia cinsine ait taksonlar yurt içi ve yurt dışı Herbaryum sorumluları ile iletişime geçip online ve yüzyüze incelemeler sonucu önemli türler incelenmiştir. Örneklere ait fotoğraflar elde edilmiş ve incelenmiştir. 12 Bufonia türüne ait tohum görüntüleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile çekilip, taksonomik öneme sahip tohum mikromorfolojik karakterleri belirtilmiştir. Çalışmamızda Bufonia cinsine ait 12 taksonun tohum mikromorfolojileri incelenmiştir. Bu taksonlardan tamamının tohum mikromorfolojisi ilk kez bu çalışmada belirlenmiştir. Işık mikroskobu ile yapılan ön çalışmada tohum örnekleri mikroskop altında seçilmiş ve olgun örnekler üzerinde incelemeler yapılmıştır. İlk bakışta tohum şekillerinin atnalı şeklinde olduğu ve tohum renginin siyah veya koyu kahverengi olduğu ve tüm taksonlar arasında benzerlik gösterdiği ancak hücre kenar yapıları ve taksonlar bakımında belirgin farklılıkların ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Tohum yüzeyleri genellikle yoğun granüllüdür.
Özet (Çeviri)
Important taxa belonging to the Bufonia genus were examined as a result of online and face- to-face examinations by contacting domestic and international herbarium managers. Photographs of the samples were obtained and examined. Seed images of 12 Bufonia species were taken with a scanning electron microscope (SEM) and seed micromorphological characters of taxonomic importance were indicated. In our study, seed micromorphologies of 12 taxa belonging to the genus Bufonia were examined. The seed micromorphology of all of these taxa was determined for the first time in this study. In the preliminary study carried out using a light microscope, seed samples were selected under the microscope and examinations were made on mature samples. At first glance, it has been determined that the seed shapes are horseshoe-shaped and the seed color is black or dark brown and are similar among all taxa, but there are clear differences in cell edge structures and taxa. Seed surfaces are generally densely granulated.