Emission trading potential of İstanbul Metropolitan Municipality
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin emisyon ticareti potansiyeli
- Tez No: 853911
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Şehirler iklim krizinde önemli bir rol oynamakta ve dünyadaki toplam seragazı salımının yaklaşık %80'ine sebep olmaktadır. Ancak tüm bu yıkıcı etkilerinin yanısıra şehirler, özellikle de bir metropol olan İstanbul, iklim değişikliği ile mücadele konusunda büyük adımlar atabilir. Bu çalışmada 16 milyonu aşan bir nüfusa hizmet eden, toplam 85 binin üzerine çalışanı bulunan ve halihazırda toplam 2 bağlı kuruluşu ve 30 iştirak şirketi bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yenilenebilir enerji üretim potansiyeli incelenmiş ve bu incemeler doğrultusunda emiyon ticareti potansiyeli hesaplanmıştır. Çalışma, 2019'dan 2023'e kadar olan dönemde İBB'nin en önemli karbon ticaret kapasitesinin 163.246.142 ABD Doları değerinde AB ETS içerisinde olduğu vurgulanmaktadır. 2019-2023 yılları arasındaki toplam tasarruf potansiyeline bakıldığında ise İBB'nin en önemli mali tasarrufu 301.642.712 ABD Doları ile İsveç Karbon Vergisi Sistemi'ndedir. Bu analizi hassas bir şekilde yürütmek için, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC), Kyoto Protokolü ve Türkiye'nin bu uluslararası çerçevelere katılımının kapsamlı bir şekilde anlaşılması çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cities play a significant role in the climate crisis, causing approximately 80% of the world's total GHG emissions. But besides all their destructive effects, cities can take major steps to combat climate change, especially Istanbul as a metropolis. In this study, the renewable energy production potential was examined of Istanbul Metropolitan Municipality, which serves a population exceeding 16 million, has more than 85 thousand employees, and currently has 2 subsidiaries and 30 affiliates. And according to this examination, its emission trading potential was calculated. The study highlights that from 2019 to 2023, IMM's highest carbon trading capacity is also within the EU ETS, valued at USD 163,246,142. If we look at the total saving potential between 2019 and 2023, IMM's most substantial financial savings are found within the Sweden Carbon Tax System, totaling USD 301,642,712. Crucially, to conduct this analysis with precision, a comprehensive understanding of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), the Kyoto Protocol, and Türkiye's engagement in these international frameworks is indispensable.