Conservation genetics of the Yelkouan Shearwater (Puffinus yelkouan) in the Mediterranean Sea
Yelkovan kuşlarının (Puffinus yelkouan) Akdeniz Havzası'nda koruma genetiği
  1. Tez No: 853912
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Genetik, Biology, Marine Science, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Deniz kuşu popülasyonları üreme alanlarındaki ve denizdeki birçok tehditten ötürü küresel ölçekte azalmaktadır. Deniz kuşları mekânsal yapılanma gösteren popülasyonlar halinde yaşarlar ve bu popülasyonlar arasındaki bağlantıların yeteri kadar anlaşılmamış olması koruma çalışmalarına ket vurmaktadır. Deniz kuşu koruma çalışmalarında henüz yeteri kadar kullanılmayan genomik yöntemler popülasyonlar arasındaki bağlantıların, bu bağlantıları oluşturan tarihi ve güncel faktörlerin anlaşılmasına ve buna bağlı olarak ilgili koruma ünitelerinin belirlenmesine izin verir. Bu araştırma Akdeniz'e endemik ve nesli tehlike altında olan bir deniz kuşuna, Yelkovanlara odaklanmaktadır. Yeni nesil dizileme yöntemleri ve çeşitli analitik yöntemleri kullanarak bu çalışma Yelkovan kuşlarının popülasyon genomik yapısını ilk defa ortaya koymaktadır. Bu çalışma aynı zamanda Yelkovanların popülasyon genomik yapısını etkileyen güncel faktörleri incelemekte ve bu genomik yapının türün koruma çalışmalarında kullanılabilirliğini test etmektedir. Bu çalışma ile elde edilen bulgular, türün dağılım alanını kapsayan örneklemenin ve yüksek çözünürlüklü dizileme verisinin deniz kuşlarında popülasyon genomik yapısının anlaşılmasında son derece önemli olduğunu göstermektedir. Bulgular aynı zamanda deniz ekosistemi bileşenleri ile deniz kuşu popülasyon genomik yapısı arasındaki ilişkinin karmaşıklığını da vurgulamaktadır. Küresel değişimin ve biyolojik çeşitlilik kayıplarının hızı düşünüldüğünde bu çalışmada elde edilen bulguların Akdeniz ve diğer bölgelerde gelecekteki deniz kuşu araştırma ve koruma çalışmalarında kullanışlı alacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Seabird populations globally face decline from threats on breeding grounds and at sea. Seabirds form spatially structured populations and limited understanding of population connectivity hinders their conservation. Genomic approaches, generally underutilised in seabird conservation, allows to assess population connectivity and the driving historical and contemporary factors and aids in identifying relevant conservation units. This research focuses on the Yelkouan Shearwater, a Mediterranean-endemic seabird facing conservation challenges. Employing next generation sequencing and diverse analytical methods, this study unveils, for the first time, the population genomic structure of the Yelkouan Shearwater. It also evaluates contemporary factors influencing this structure and tests its utility for the conservation of the Yelkouan Shearwater. The results of this dissertation highlight the pivotal role of comprehensive range-wide sampling and high-resolution sequencing data in unravelling the population genomic structure of seabirds. It also underscores the intricate relationship between seascape features and seabird genomic structure. Given the high pace of global change and biodiversity loss, these findings should inform future seabird research and conservation management, extending their relevance beyond the Mediterranean.