Futbol Sezonunun Futbolculardaki Fonksiyonel Hareket Kalitesi ve Fiziksel Uygunluk Üzerindeki Etkisi
The Effect of Football Season on Functional Movement Quality and Physical Fitness in Football Players
- Tez No: 853949
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, bir futbol sezonu boyunca futbolcuların fonksiyonel hareket kalitesi ve fiziksel uygunluklarındaki değişiklikleri incelemektir. Giriş: Futbolcuların sezon içerisinde fiziksel kapasitelerinde ve atletik performanslarında değişimlerin olduğu bilinmektedir. Performans değişkenlerini koruyabilmek veya geliştirebilmek, özellikle sezonun son maçlarına hazırlıkta atletik başarı için önemli faktörlerdir. Fonksiyonel hareket taraması (FHT) ile ölçülen hareket modeli kalitesi atletik performans ve yaralanma riskiyle ilişkilidir. Gereç ve yöntem: Amatör ligde oynayan ortalama 23 ± 5,4 yaşında 30 erkek futbolcu, 2022-2023 sezonu öncesinde ve sonrasında değerlendirildi. Sporcuların FHT skorları, propriosepsiyon testleri, denge testleri, izokinetik kas güçleri ve anaerobik güç testleri sezon öncesi ve sezon sonrası olmak üzere karşılaştırıldı. Bulgular: Sporcuların sezon öncesi ve sezon sonrası toplam FHT skorunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. (p 0.05) Çıkarım: Bir futbol sezonu boyunca sporcular, belirli performans değişkenleri üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri olabilecek zorlu kondisyon antrenmanlarına ve maçlara katılırlar. Böylelikle fiziksel kapasitelerinde ve atletik performanslarında değişiklikler meydana gelir. Bu bulgular, sporcuların bir sezon boyunca optimum hareket kalitesine olanak tanıyan, yaralanma riskini azaltan sürekli izleme ve özel düzeltici programlara ihtiyacını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the changes in the functional movement quality and physical fitness of football players over a football season. Introduction: It is known that there are changes in physical capacity and athletic performance in football players over a season. Being able to maintain or improve performance variables are important factors for athletic success, especially in preparation for the final matches of the season. Movement pattern quality measured by functional movement analysis (FMS) is associated with athletic performance and injury risk. Material and methods: Thirty male football players, with an average age of 23 ± 5.4 years old, playing in the amateur league, were evaluated before and after the 2022 -2023 season. The athletes' FMS scores, proprioception tests, balance tests, isokinetic muscle strength and anaerobic power tests were compared before and after the season. Results: A statistically significant difference was detected in the total FMS scores of the athletes before and after the season. (p0.05) Conclusion: Over a football season, athletes participate in rigorous conditioning practices and matches that may have positive or negative effects on certain performance variables. Thus, changes occur in physical capacity and athletic performance. The findings in this study demonstrate the need for athletes to have continuous monitoring and specific corrective programs that allow for optimal quality of movement throughout a season, reducing the risk of injury.