Küçükçekmece Gölü ile Marmara Deniz bağlantısı sedimentinde ağır metal ve radyoaktivite tayini
- Tez No: 85395
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
oz KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ İLE MARMARA DENİZ BAĞLANTISI SEDİMENTİNDE AĞIR METAL VE RADYOAKTİVİTE TAYİNİ Bu çalışmada, atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile Küçükçekmece Gölü, Marmara Denizi ve kanal sedimentlerinde ve algde Fe, Mn, Pb, Cu, Cd, Co, Cr. Ni ve Zn konsantrasyonlan tayin edilmiştir. Radyoaktivite tayini ise HpGe dedektörüyle yapılmış ve sedimentte B5U, 208TL 134Cs, 137Cs, 214Bi ve ^K radyonüklid analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada göl ve bazı kanal sedimentlerinde deniz sedimentlerinden daha yüksek oranda metal ve radyoaktivite seviyeleri bulunmuştur. ABSTRACT DETERMINATION OF HEAVY METAL AND RADIOACTIVITY LEVELS IN CHANNEL SEDIMENTS OF THE CONNECTED KÜÇÜKÇEKMECE LAKE AND MARMARA SEA In this study, the concentration of Fe, Mn, Pb, Cu, Cd, Co, Cr. Ni and Zn in sediments of Küçükçekmece Lake, Marmara Sea and channel and in an algae were determined by atomic absorption spectrometry. The radioactivity levels were determined by HpGe detector and 235U, 208TI, 134Cs, 137Cs, 214Bi and ^K in sediment were determined. In was faund that, heavy metal concentrations and the radioactivity levels of lake and some channel sediments were higher than sea sediment. m
Özet (Çeviri)
oz KÜÇÜKÇEKMECE GÖLÜ İLE MARMARA DENİZ BA?LANTISI SEDİMENTİNDE A?IR METAL VE RADYOAKTİVİTE TAYİNİ Bu çalışmada, atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile Küçükçekmece Gölü, Marmara Denizi ve kanal sedimentlerinde ve algde Fe, Mn, Pb, Cu, Cd, Co, Cr. Ni ve Zn konsantrasyonlan tayin edilmiştir. Radyoaktivite tayini ise HpGe dedektörüyle yapılmış ve sedimentte B5U, 208TL 134Cs, 137Cs, 214Bi ve ^K radyonüklid analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada göl ve bazı kanal sedimentlerinde deniz sedimentlerinden daha yüksek oranda metal ve radyoaktivite seviyeleri bulunmuştur. ABSTRACT DETERMINATION OF HEAVY METAL AND RADIOACTIVITY LEVELS IN CHANNEL SEDIMENTS OF THE CONNECTED KÜÇÜKÇEKMECE LAKE AND MARMARA SEA In this study, the concentration of Fe, Mn, Pb, Cu, Cd, Co, Cr. Ni and Zn in sediments of Küçükçekmece Lake, Marmara Sea and channel and in an algae were determined by atomic absorption spectrometry. The radioactivity levels were determined by HpGe detector and 235U, 208TI, 134Cs, 137Cs, 214Bi and ^K in sediment were determined. In was faund that, heavy metal concentrations and the radioactivity levels of lake and some channel sediments were higher than sea sediment. m