Sülfonamid / trimetoprim içeren veteriner intrauterin tabletlerin farmasötik kalite yönünden incelenmesi
Pharmaceutical quali-ty evaluation of veterinary intrauterine tablets containing sulfonamide / trimethoprim
  1. Tez No: 853959
  2. Yazar: MUHAMMED ZEKİ AYGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de farklı firmalar tarafından üretilen aktif maddesi aynı olan veteriner intrauterin tabletler pazarlanmaktadır. Tüm ilaçlarda olduğu gibi intrauterin tabletlerde de üretim aşamalarında kullanılan yardımcı maddeler, etken maddelerin fiziksel durumu, ilaçların farmasötik kalitesini doğrudan etkilemektedir. İlaçlardaki etki süresi ve gücünü doğrudan etkileyen bu durum nedeniyle, farmasötik kalite kılavuzlarında bazı standartlar geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de üretilen sülfonamid ve trimetoprim içeren veteriner intrauterin tabletlerin farmasötik kalite analizlerinden, fiziksel kontrol ve kromatografik analizlerle miktar tayini yönünden incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, tabletlerin belirlenen spesifikasyonlarla uyumlu olduğu gösterilmiştir. Aynı etken maddeyi içeren farklı intrauterin tabletlerin görünüş, nem içeriği, madde miktarları, ağırlık, sertlik, kırılganlık gibi spesifikasyon ve reel analiz değerleri, farmakope standartlarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are intrauterine antibiotics with the same active ingredient produced by different companies in Turkey. As with all drugs, the excipients used in the production stages of intrauterine tablets and the physical state of the active ingredients directly affect the pharmaceutical quality of the drugs. This situation, which directly affects the time, potency and duration of action in drugs, has led to the development of various forms of drugs in the market according to pharmaceutical quality guidelines. In this study, veterinary intrauterine tablets containing sulfonamides and trimethoprim produced in Turkiye were analyzed in terms of pharmaceutical quality analysis, physical control and quantification by chromatographic analysis. According to the results of the analysis, it was shown that the tablets were in compliance with the specifications. The specification and real analysis values such as appearance, moisture content, substance amounts, weight, hardness, brittleness of different intrauterine tablets containing the same active ingredient were evaluated according to pharmacopoeial standards.