Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının afet triajında yaşadığı etik ikilemler: Kahramanmaraş depremi örneği
Ethical dilemmas experienced by prehospital emergency health services workers in disaster triage: Kahramanmaras earthquake example
  1. Tez No: 853971
  2. Yazar: KADİR ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının afet triajında karar verme sürecinde yaşadığı etik ikilemlerin, Kahramanmaraş Depremleri örneği üzerinden açıklanmasını amaçlamıştır. Araştırmada fenomeloji deseni uygulanmıştır. Araştırmamızın evrenini bir meslek derneğine üye olan ve 06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlere ilk 72 saatte müdahalede görev alan HÖASH çalışanları oluşturmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde içerik analizi uygulanmış ve verilerin işlenmesinde Maxqda12 programı kullanılmıştır. HÖASH çalışanlarının bir kısmının kendiside yakınlarını kaybetmiş afetzedelerden oluşması, daha önce hiç afet müdahalesinde görev almamış HÖASH çalışanlarındaki deneyim eksiklikleri ve çok sayıda çocuk afetzedenin bulunması gibi faktörler, HÖASH çalışanlarını emosyonel olarak etkilemiş ve triyaj uygulamalarında özellikle de siyah kod uygulamalarında daha fazla etik ikilemin yaşanmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explain the ethical dilemmas experienced by pre-hospital emergency health services workers in the decision-making process in disaster triage through the example of Kahramanmaraş Earthquakes. Phenomenology design was applied in the research. The population of our research consists of PHEMS employees who are members of a professional association and who took part in the first 72 hours of intervention to the earthquakes that occurred on February 06, 2023. Content analysis was applied to analyze the data and Maxqda12 program was used to process the data. Factors such as the fact that some of the PHEMS workers were composed of disaster victims who had lost their relatives, lack of experience in PHEMS workers who had never been involved in disaster intervention before, and the presence of a large number of pediatric disaster victims affected PEMH workers emotionally and caused more ethical dilemmas in triage practices, especially in code black practices.