Python ile dinamik programlama üzerine bir çalışma
A study of dynamic programming with python
- Tez No: 853972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Günümüz ve geçmiş zamanlardan süregelen rekabet ortamında belirli seviyelere ulaşmak ve ulaşılan başarıyı devam ettirmek için birçok yol denenmiştir. Bu yollardan biri hiç kuşkusuz, oldukça geniş bir uygulama alanına sahip olan yöneylem araştırması olmuştur. Çözülmek istenen problemler zaman zaman oldukça fazla etken barındırmaktadır. Bu nedenle yöneylem araştırması tekniği altında probleme uygun çözüm yolları kullanılmaktadır. Dinamik programlama yöneylem araştırmasının altında uygun problemler için en uygun sonuçlar elde edebileceğimiz bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
In the competitive environment that has been going on from today and in the past, many ways have been tried to reach certain levels and to maintain the success achieved. One of these ways has undoubtedly been operations research, which has a very wide range of applications. The problems to be solved sometimes contain quite a lot of factors. For this reason, appropriate solutions to the problem are used under the operations research technique. Dynamic programming is a technique by which we can obtain optimal results for appropriate problems under operations research.