Endüstri tasarımında kimlik sorunu ve bir model önerisi
Product identity problem in industrial design and a model proposal
- Tez No: 85399
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Araştırma konumuz, özellikle günümüzde endüstri kuruluşlarında yaşanan,“Endüstri Tasarımında Ürün Kimliği Sorunu ve Bir Model Önerisi”dir. Bu başlık altında konumuz; ürün kimliğini oluşturan etmenler, elementler ve kaynaklar açısından incelenmiştir. Kimliğe ilişkin genel tanımlar ve kavramlar, endüstri tasarımında ürün kimliği doğrultusunda irdelenmiştir. Birinci bölümde; kimlik olgusunun güncelleşmesi ve bir sorun olarak karşımıza çıkmasından başlayarak, kimlik konusuna ilişkin kavramlar, kuram ve tanımlardan başlayıp, giderek endüstri tasarımıyla ilişkilendirilmiş ve özgülleştirilerek“ürün kimliği”ne ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Kimlik olgusunun, süreklilik ve değişme dengeleri içinde kültür kavramıyla ilişkileri incelenmiştir. Bunun yanı sıra, endüstri kültürünün bireyi olarak kullanıcının ürünü kendileme süreci araştırılmıştır. Kimlik kodlarının hızlı dönüşümünü sağlayan moda ve modada kimlik dönüşümlerinin etkileri açısından kültür ve alt kültürlere değinilmiştir. İkinci bölümde; özellikle“ürün kimliği”konusu daha özgül bir biçimde ele alınarak, üretim ve tüketim yönelimleri doğrultusunda incelenmiştir. Bu anlamda İkinci Dünya Savaşı sonrası ve özellikle günümüz pazar koşullarında ürün kimliği sorunu üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda ürün kimliği konusu; ülke, kurum, marka, tasarımcı elementleri açısından ele alınarak,“ürün kimliğf'ne temel oluşturan ve kaynaklık eden ”biçim"i oluşturan etmenler incelenmiştir. Sonuç bölümünde; araştırma konumuzdan bulguladığımız sonuçlar açıklanmıştır. Çalışmamızın sonuçları doğrultusunda, endüstri tasarımında kimlik sorunu açısından bir model önerisinde bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our research subject is“Product Identity Problem in Industrial Design and a Model Proposal”which are facet specially in the present day industrial foundations. Our subject under this heading is examined in terms of factors, elements and sources that make up product identity. General definitions and concepts connected with identity are examined in regards to product identity in industrial design. In the first part; we begin with actualizing the identity fact and facing in as a problem, starting with concepts, theories and definitions related with identity, then we move on to the explanations in relation with“product identity”which is correlated and specified with industrial design. Identity fact is examined in terms of culture concept within continuity and change equilibrium. Also, as an individual of industrial culture, the users process of identifying with the self of the product is researched. Culture and subculture is examined in regards to the effects of fashion and identity transformations of fashion that ensures fast transformations of identity code. In the second part; specially the subject of“product identity”is dealt more specifically and examined towards production and consumption trends. Accordingly the product identity problem is examined, during after the second World War period and specially in the present day market conditions. In this context the subject of product identity is taken up in terms of nation, corporation, brand and designer elements, factors that make up the form, "product identity. In the final part; results of our research subject is explained. According to the results of our work, we tried to find a proposition to a model in terms of identity problem in industrial design. II