Carnegıe İllüstrasyon Madalyası ödülü ile Türkiye'deki resimli çocuk kitabı illüstrasyon yarışmalarının değerlendirme kriterlerinin karşılaştırılması ve bir ödül kriteri önermesi
A comparison of the evaluation criteria of the yoto Carnegie Medal For Illustration award and children's book illustration competitions in Turkiye and a proposal for an award criterion
  1. Tez No: 854013
  2. Yazar: ÇAĞRI ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI EDA NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmanın temel amacı; dünyada verilen prestijli resimli çocuk kitabı illüstrasyon yarışmalarından“değerlendirme kriterlerinin kapsayıcılığı ve derinliği”ile ön plana çıkan Birleşik Krallık'ın en önemli çocuk edebiyatı ödülü The Yoto Carnegie Medal For Illustration / Carnegie İllüstrasyon Madalyası ödülü (Ödül 2022 öncesinde Kate Greenaway olarak anılmaktaydı) ile ülkemizde gerçekleştirilen çeşitli“Resimli Çocuk Kitabı İllüstrasyonu”yarışmalarının mukayese edilerek; Türkiye'deki resimli çocuk kitabı kültürüne katkı sağlaması amacıyla belirli yarışma kriterlerinin belirlenmesi olarak hedeflenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde ödül kavramı ele alınmış ve dünyanın en prestijli çocuk edebiyatı ödüllerinden bahsedilmiştir. Astrid Lingdren Memorial Award, Hans Christian Andersen Award, Bologna Ragazzi Medal, Caldecott Medal, The Yoto Carnegie Medal For Illustration gibi önemli madalyaların ana çerçevelerine değinilerek bunlardan Carnegie İllüstrasyon Madalyası ödülü odak alınmıştır. Ödül komitesi, o yıl içinde Birleşik Krallık' ta yayınlanan aday eserleri“Görsel Deneyim, Sanatsal Üslup, Görsel Sunum ve İllüstrasyon ve Metin Sinerjisi”ana başlıkları altında pek çok alt başlığı da değerlendirmeye alarak incelemektedir. Ülkemizdeki yarışma komitelerinin yetkilileri ile de görüşülerek bu yarışmaların uygulanma yöntemleri ve jürinin kullandığı kriter tabloları incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise global yarışmalar ile ülkemizdeki yarışmalarının seçim kriterlerinin karşılaştırmalı bir analizi yapılarak bir ödül kriteri önermesinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to compare the most important children's literature award of the United Kingdom, The Yoto Carnegie Medal For Illustration / Carnegie Medal For Illustration award (the award was called Kate Greenaway before 2022), which stands out with the“comprehensiveness and depth of the evaluation criteria”among the prestigious children's picture book illustration competitions given in the world and the various“Illustrated Children's Book Illustration”competitions held in our country. And aimed to determine certain competition criteria in order to contribute to children's literature culture in Turkey. In the second part of the study, the concept of“award”was discussed and the most prestigious children's literature awards of the world were mentioned. The main frameworks of important medals such as Astrid Lingdren Memorial Award, Hans Christian Andersen Award, Bologna Ragazzi Medal, Caldecott Medal, The Yoto Carnegie Medal For Illustration are mentioned and the Carnegie Medal For Illustration is focused on. The award committee examines the nominated works published in the United Kingdom in that year under the main headings of“Visual Experience, Artistic Style, Visual Presentation and Synergy of Illustration and Text”by evaluating many sub-headings. Officials of the competition committees in Turkey were also interviewed and the methods of implementation of these competitions and the criteria tables used by the jury were examined. In the conclusion, a comparative analysis of the selection criteria of the global competitions and the competitions in our country is made and an award criterion is proposed.