Türkiye'de kadın odaklı reklamlar: Farklı nesiller ve bakış açıları
Femvertising in Turkey: Different generations and perspectives
  1. Tez No: 854019
  2. Yazar: CEREN CÖRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Reklam, bir ürün ya da hizmete ilişkin tanıtım ve satış mesajlarını kitle iletişim araçlarıyla tüketicilere iletmenin yanında toplumu şekillendiren kültürel bir etmendir. Reklamda toplumsal cinsiyet rollerinin tasviri de toplumda cinsiyetlere ilişkin görüşleri etkilemektedir. Bu bağlamda kadın odaklı reklamlar cinsiyet eşitsizliğini vurgulayarak olumlu mesajlarla kadınları güçlendirmeye çalışmaktadır. Kadın odaklı reklamlara ilişkin tüketici yanıtları farklılık gösterirken Türkiye'deki duruma ilişkin çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada kadın odaklı reklamların tüketici perspektifinden kavramsallaştırılması amaçlanarak farklı kuşaklardan kadınların kadın odaklı reklamlara yönelik duygu ve düşüncelerinin farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışma kapsamında Y ve Z kuşağından 22 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılmış, veriler betimsel tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma Türkiye'deki literatüre katkıda bulunmasının yanı sıra markalara kadın odaklı reklam uygulamalarında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advertising is a cultural factor that shapes society as well as conveying promotional and sales messages about a product or service to consumers through mass media. The portrayal of gender roles in advertising also influences views about gender in society. In this context femvertising aims to empower women with positive messages by emphasizing gender inequality. While consumer responses to femvertising vary, there is limited research on the situation in Turkey. This study aims to conceptualize femvertising from the consumer perspective and examine whether the feelings and thoughts of women from different generations differ in relation to femvertising. With the scope of the study, in-depth interviews were conducted with 22 participants from generation Y and Z, and the data were analyzed using the descriptive thematic analysis method. This study not only contributes to the literature in Turkey but also provides insights for brands on what to consider in their femvertising practices.