Akıllı ev otomasyonlarında kişisel verilerin korunması
Personal data protection in smart home automations
  1. Tez No: 854018
  2. Yazar: EDA ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KÜZECİ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağ, teknoloji alanında her geçen gün yeni bir gelişmenin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Teknolojide yaşanan gelişmeler, bireysel ve toplumsal olarak günlük hayatın her alanında kendini göstermektedir. Sosyal ilişkiler, çalışma hayatı, alışkanlıklar ve hatta yaşam alanları dahi teknolojiyle beraber yeniden şekillenmektedir. Bu değişimin yaşanmasında yer alan teknolojilerden biri de nesnelerin interneti teknolojisidir. Nesnelerin interneti, yeni bir teknoloji olmamasına rağmen uygulama alanı her geçen gün gelişmektedir. Akıllı ev otomasyonları da nesnelerin internetinin yaygın olarak kullanıldığı uygulamalardan biridir. Klasik ev anlayışının akıllı evlere dönüşmesi, bireylerin yaşam alanlarında köklü değişikliklere neden olmuştur. Ev, bir mekânın ötesine geçerek bireyin hayatının en özel alanını oluşturmakta ve dış dünyadan gelebilecek tehditlere karşı güvenliği sağlamaktadır. Ancak, gelişen teknolojiler, bu mekanları akıllı hale getirirken bireylerin özel hayatlarına ve kişisel verilerin korunmasına yönelik müdahalelerin artmasına yol açmaktadır. Nitekim, akıllı ev otomasyonları ve akıllı evlerde bulunan IoT temelli cihazlarda yer alan sensörler, bireylere ait kişisel verilerin toplanmasını kolaylaştırmaktadır. Bireyin, hayatının en özel mekânı olan evinde, kişisel verilerin akıllı cihazlar vasıtasıyla görünmez bir şekilde toplanması, kişisel verilerin korunmasına duyulan gereksinimin artmasına yol açmaktadır. Akıllı ev pazarının her geçen gün büyümesi bireylere ait kişisel verileri toplayan aktörlerin sayısının artmasını da beraberinde getirmektedir. Gerek kamu gerekse özel sektörden yer alan belirsiz sayıda aktör, adeta evlere sızmakta ve bireyin temel hak ve özgürlüklerine ciddi müdahalelerde bulunmaktadır. Bireyler ise akıllı ev otomasyonlarının sağladığı faydalara odaklanmakla beraber, bu teknolojilerin kişisel verilerine yönelik yarattığı problemleri henüz farkında değillerdir. Akıllı ev otomasyonlarında gerçekleştirilen“görünmez”kişisel veri işleme faaliyeti karşısında, bireylerin ayrımcılığa uğramasından ve insan onurunun zedelenmesinden bahsetmek mümkündür. Bu çalışma kapsamında, nesnelerin interneti teknolojisi, özellikleri, nesnelerin interneti teknolojisinin ortaya çıkardığı problemler, Türk hukuku ve Avrupa Birliği kapsamında yer alan nesnelerin internetine yönelik düzenlemeler, uygulama alanları ve akıllı evler ile kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemeler, çözüm önerileri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The world being in a technological era leads to new developments every day. Every development in technology affects us individually or socially. Social relations, work life, habits, and living spaces reshape with every technological development. The Internet of Things has an impact that cannot be ignored on those changes. Despite that the Internet of Things is a relatively new technology, application fields are developing rapidly. The Internet of Things is widely used in smart home applications. As classical home understanding evolving to smart homes, it brought radical changes in the living spaces of individuals. Home is the most private area of human beings and creates a barrier to outside threats. While improvements in smart home technologies make places smarter, they increase the intervention in private life and the protection of personal data. Thus smart home automations and sensors placed in IoT-based devices lead to collecting personal data much easier. While smart devices collect personal data invisibly on most personal space of an individual, it increases the need to protect personal data. The increased share of smart homes in the technology market also increases the actors involved in collecting personal data. Numerous actors that are both public and private being in our homes increases the risk to fundamental rights and freedoms. Although individuals focus on the benefits of smart home automation, they are not aware of the risks they are taking yet. Although there are regulations regarding the protection of personal data, applying those regulations is highly important. Invisible personal data processing that happens on smart home automation leads to discrimination or interfering with the fundamental rights and freedoms of individuals.In addition, if an individual thinks that they are under surveillance within the scope of personal data processing at home it will make it harder to develop their personality. Within the scope of this study, Internet of Things technology, features, and difficulties encountered in the scope of Internet of Things technologies. Regulations, applications, solutions and protection of personal data in Turkiye and the European Union will be analyzed.