Mındfulness (Bilinçli farkındalık) temelli akran zorbalığını azaltma programının çocukların mındfulness ve akran zorbalığı düzeylerine etkisi
Effect of mindfulness based peer bullying reduction program on children's mindfulness and peer bullying levels
- Tez No: 854020
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, mindfulness (bilinçli farkındalık) temelli hazırlanan akran zorbalığını azaltma psikoeğitim programının çocukların mindfulness becerileri ve zorbalık düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İki aşamadan oluşan araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, İzmir ili Seferihisar ilçesinde bulunan bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasına katılan ve 5. sınıfa devam eden 95'i kız, 110'u erkek 205 öğrencinin yaş aralığı 10-11 arasında değişmekte olup yaş ortalamaları 10.26'dır. Katılımcılara bu aşamada“BAU Çocuklar İçin Mindfulness Ölçeği”ve“Akran Zorbalığı Anketi-Çocuk Formu”uygulanmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, araştırmanın ikinci aşamasının örneklemi belirlenmiştir. Mindfulness düzeyleri düşük, akran zorbalığı anketinden aldıkları zorbalık puanları yüksek ve çalışmaya gönüllü olan 32 öğrenci amaçlı örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrenciler aynı sınıftadır. Kontrol grubundaki öğrenciler de birbirleriyle aynı sınıfta, deney grubundaki öğrencilerle farklı sınıftadırlar. Araştırma, 16 deney grubu (7 kız, 9 erkek) ve 16 kontrol grubu (6 kız, 10 erkek) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk aşaması tarama modeli, ikinci aşaması kontrol grubuna sahip ön test-son test modelinin uygulandığı deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın deney grubunu oluşturan 16 öğrenciye, araştırmacı tarafından hazırlanan“Mindfulness Temelli Akran Zorbalığını Azaltma Psikoeğitim Programı”6 oturum olarak uygulanmıştır. Araştırmaya katılan deney ve kontrol gruplarını oluşturan öğrencilerin mindfulness ve zorbalık düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını tespit etmek için Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, 6 oturum olarak uygulanan programın çocukların akran zorbalığını azaltmada ve çocuklara mindfulness becerileri kazandırmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of a mindfulness-based peer bullying awareness psychoeducation program on children's mindfulness and bullying levels was investigated. The research, which consisted of two stages, was conducted in a public school in the Seferihisar district of Izmir in the 2023-2024 academic year. The age range of 205 students, 95 of whom are girls and 110 of whom are boys, who participated in the first phase of the research and are in the 5th grade, varies between 10-11 years old, and the average age is 10.26. At this stage,“BAU Children's Mindfulness Scale”and“Peer Bullying Survey-Child Form”were applied to the participants and the obtained data were analyzed. In this regard, the sample of the second phase of the research was determined. 32 students who had low levels of conscious awareness, high scores from the peer bullying survey (bully) and who volunteered to participate in the study were determined through purposeful sampling. Students in the experimental group are in the same class. The students in the control group are in the same class with each other, and the students in the experimental group are in a different class. The research was conducted with 16 students in the experimental group (7 girls, 9 boys) and 16 students in the control group (6 girls, 10 boys). The first phase of the research is an experimental study in which the screening model is applied, and the second phase is an experimental study in which the pretest-posttest model with a control group is applied. The“Mindfulness-Based Peer Bullying Prevention Psychoeducation Program”prepared by the researcher was applied in 6 sessions to 16 students who constituted the experimental group of the research. A Mann- Whitney U test and Wilcoxon Signed Rang test was used to determine whether there was a significant difference between the mindfulness and bullying levels of the students in the experimental and control groups participating in the research. The findings obtained as a result of the research show that the“Mindfulness-Based Peer Bullying Prevention Psychoeducation Program”, implemented in 6 sessions, is effective in reducing children's peer bullying and providing children with mindfulness skills.