Türk tekstil markalarının sürdürülebilirlik kampanyalarının Z jenerasyonu üzerindeki izdüşümlerinin incelenmesi: Defacto, Mavi ve Koton örneği
Analyzing the projections of sustainability campaigns of Turkish textile brands on generation Z: The case of Defacto, Mavi and Koton
  1. Tez No: 854025
  2. Yazar: ŞEYDA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, çevresel sorumluluk ve kaynakların etkin kullanımını gerektiren bir yaklaşımdır ve bu yaklaşım, günümüzde tüm sektörler için hayati öneme sahiptir. Bu bağlamda, çevreye en çok zarar veren ikinci sektör olan moda endüstrisi, bu konuda öncü bir rol üstlenerek çevresel etkilerini azaltma ve tüketicilerin bilinçlenmesini sağlama çabası içinde sürdürülebilir uygulamaları gün geçtikçe daha da benimsemektedir. Bu tez, bu bağlamda Türkiye'nin önde gelen tekstil markaları DeFacto, Mavi ve Koton'un sürdürülebilirlik kampanyalarını mercek altına almaktadır. Bu kampanyaların Z jenerasyonu üzerindeki yansımaları; sürdürülebilir moda, hızlı moda ve yeşil pazarlama kavramları ışığında incelenmiş, Z jenerasyonundan üniversite öğrencileriyle gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri ile de araştırma zenginleştirilmiştir. Görüşmeler sonucu elde edilen bulgular, sürdürülebilir moda kampanyalarının Z jenerasyonu üzerindeki etkilerini anlamak adına hem literatüre katkı sağlanmış hem de sürdürülebilirliği destekleyen markalara bazı öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability is an approach that requires environmental responsibility and efficient use of resources, and this approach is of vital importance for all sectors today. In this context, the fashion industry, which is the second most environmentally damaging sector, is increasingly adopting sustainable practices in an effort to reduce its environmental impact and raise awareness of consumers by taking a leading role in this regard. In this context, this thesis examines the sustainability campaigns of Turkey's leading textile brands DeFacto, Mavi and Koton. The reflections of these campaigns on Generation Z are analyzed in the light of sustainable fashion, fast fashion and green marketing concepts, and the research is enriched with focus group interviews with university students from Generation Z. The findings obtained as a result of the interviews both contributed to the literature in order to understand the effects of sustainable fashion campaigns on Generation Z and offered some suggestions to brands that support sustainability.