Okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerine yönelik müzede öğrenme konulu mesleki gelişim program önerisi
Professional development program proposal on museum learning for preschool and primary school teachers
  1. Tez No: 854024
  2. Yazar: YURDANUR AY PAŞA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme basamaklarından oluşan öğretim tasarım modellerinden olan ADDIE modeli ile, okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerine yönelik müzede öğrenme konulu mesleki gelişim programı tasarımı ve uygulaması sonrası, öğretmenlerin özyeterlilik algısında oluşan değişimi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Program tasarımında aktif öğrenme merkeze alınarak Web 2.0 araçları, hikayeleştirme, dramatizasyon ve alan gezisi süreçleri yer almıştır. Çalışma kapsamında durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 17 okulöncesi ve ilkokul öğretmeni katılmıştır. Geliştirilen mesleki gelişim program uygulaması öncesi ön test, sonrası son test olarak Müze Eğitimine İlişkin Öz-Yeterlik İnancı Ölçeği kullanılmış olup, katılımcılara içerik, yöntem, değerlendirme ve kazanımlar ile ilgili açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizi için t-testi kullanılmıştır. Program sonucunda öğretmenlerin öz yeterlik algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmanın nitel verilerinin analizi için açık uçlu anketten elde edilen verilere içerik analizi uygulanmıştır. Program tasarımına yönelik öğretmen görüşleri doğrultusunda çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Programın merak uyandırıcı, kapsayıcı, etkili, aktif katılım sağlayan, farkındalık sağlayan, eğlenerek öğrenme deneyimi sunan olduğuna dair verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the change in teachers' self-efficacy perceptions after the design and implementation of a professional development program on learning in museums for preschool and primary school teachers, using one of the instructional design models, ADDIE. The program design focused on active learning and included Web 2.0 tools, storytelling, dramatization, and field trip processes. The case study method was used within the scope of the study. seventeen preschool and primary school teachers participated in the study. The Self-Efficacy Belief Scale for Museum Education was used as a pre-test before, and post-test after, the implementation of the professional development program, and participants were also asked open-ended questions about content, method, evaluation, and outcomes. The t-test was employed to analyse the quantitative data of the study. As a result of the program, a statistically significant difference was found in self-efficacy perceptions according to the pre-test data. For the analysis of the qualitative data of the study, content analysis was applied to the data obtained from the open-ended questionnaire. Various evaluations were made in line with teachers' opinions about the program design. It was found that the program was intriguing, inclusive, effective, promoted active participation, raised awareness, and provided a fun learning experience.