Aristoteles'in Biyoloji ve/veya Psikoloji eserlerinde kara safralılık
Black bile in Aristotle's works on Biology and/or Psychology
- Tez No: 854026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GURUR SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Felsefe tarihinin belki de en önemli düşünürlerinden olan Aristoteles'in özellikle biyo-loji ve psikoloji eserlerinde sıklıkla bahsettiği kara safralı yahut melankolik insanların mizacı, toplumdaki yeri ve tanrısallığı merak, tartışma ve araştırma konusu olmuştur. Antik Yunan kültürüne bakıldığında kara safralılığın bir tür delilik olarak görüldüğü anlaşılır. Aristoteles içinse kara safranın herkeste bulunan bir şey olduğu, ancak kara safranın nitelik ve niceliğinin herkeste aynı olmadığı, bu farklılığın da çeşitli mizaç değişimleri ve karakter farklılıkları doğurduğu görülür. Sözgelişi kara safralılık kimin-de tutarsızlık, kiminde çok yese de şişmanlamama, kiminde şehvet … olarak kendini gösterir. Kara safralılığın bu farklı tezahürleri, Aristoteles eserlerinde farklı bağlam-larda kendine yer bulur. Bu çalışmanın amacı da, kara safralılığın Aristoteles külliya-tında hangi bağlamlarda kullanıldığını görmek, sonunda da kara safranın ve kara saf-ralılığın Aristoteles'in biyoloji ve psikolojisinin temelindeki ruh teorisi bakımından anlamını veya önemini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Aristotle, apparently one of the most important thinkers in the history of philosophy, frequently mentions black bile or melancholiac people, especially in his works on bi-ology and psychology. The temperament of melancholiac people, their place in socie-ty and their so-called divinity have always been a matter of curiosity, discussion, and research. Looking at Ancient Greek culture, it is understood that melancholia was seen as a form of madness. For Aristotle, on the other hand, black bile is something that everyone has, but the quality and quantity of black bile is not the same in every-one, and this difference or variation leads to temperamental changes and character differences. For example, black bile manifests itself in some as a tendency for incon-sistent behaviour, in others as not getting fat even if they eat a lot, in others as lust ... These different manifestations of black bile appear in different contexts in Aristotle's works. The aim of this study is to see in which contexts black bile is used in Corpus Aristotelicum, and finally to determine the significance of black bile and/or melancho-lia for Aristotle's theory of the soul, which lies in the centre of his biology and psychology.