Kamuda görev yapan spor uzmanı personelin kariyer planlaması ve iş doyumunun araştırılması
Investigation of career planning and job satisfaction of sports expert personnel working in the public sector
  1. Tez No: 854066
  2. Yazar: HÜSEYİN BUĞRA DALDALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı Kamuda görev yapan spor uzmanı personelin kariyer geleceği ve mesleki doyumları (iş doyumu) arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, kamu kurumlarında Spor Uzmanı olarak görev yapan personel oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 378 Spor Uzmanı oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Kariyer Geliştirme Ölçeği (KARGEL) ve Mesleki Doyum Ölçeği (MDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı veri analizinde ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde analizlerinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde, değişkenler arasındaki farklılıkları incelemek için ikili karşılaştırmalar için t-testi ve çoklu karşılaştırmalarda One-Way Anova Testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Testi uygulanmıştır. Ayrıca çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey ve LSD kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların; cinsiyet ve hizmet yılı değişkenlerinde anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak; örneklemden alınan veriler ve yapılan korelasyon analizi doğrultusunda; Kargel ölçeği' nin alt boyutları ile mesleki doyum ölçeği' nin alt boyutları arasındaki kariyer uyumu ile mesleki doyum ölçeği' nin niteliklere uygunluk ve gelişme fırsatı alt boyutları arasında orta düzeyde güçlü ve olumlu bir ilişki olduğu görülmektedir. Kariyer iyimserliği ile mesleki doyum ölçeği' nin niteliklere uygunluk ve gelişme fırsatı arasındaki kariyer iyimserliği ile her iki mesleki doyum faktörü arasında güçlü ve olumlu bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bilgi alt boyutu ile mesleki doyum ölçeği' nin niteliklere uygunluk ve gelişme fırsatı alt boyutları arasındaki orta düzeyde güçlü ve olumlu bir ilişkiyi işaret eder. Kargel toplam puanı ile mesleki doyum ölçeği' nin niteliklere uygunluk ve gelişme fırsatı alt boyutları arasındaki kargel toplam puanı ile her iki mesleki doyum faktörü arasında güçlü ve olumlu bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between the career future and job satisfaction (work satisfaction) of sports specialist personnel working in public institutions. The population of the study consists of personnel serving as Sports Specialists in public institutions, and the sample is comprised of 378 Sports Specialists selected through simple random sampling method. In the conducted research, the data collection tools used include a Personal Information Form, Career Development Scale (KARGEL), and Professional Satisfaction Scale (MDÖ). The obtained data were transferred to the SPSS 25.0 package program and analyzed. Descriptive data analysis utilized means, standard deviations, frequency, and percentage analyses. For analyzing differences between variables, t-test was employed for binary comparisons, and One-Way Anova Test for multiple comparisons. Pearson Correlation Test was applied to examine relationships between variables. Additionally, Tukey and LSD from multiple comparison tests were used. According to the research findings, participants showed significant differences in gender and years of service variables. In conclusion; In line with the data taken from the sample and the correlation analysis; It is seen that there is a moderately strong and positive relationship between the career adaptability of the sub-dimensions of the Kargel scale and the sub-dimensions of the professional satisfaction scale, and the suitability for qualifications and development opportunity sub-dimensions of the professional satisfaction scale. It was concluded that there is a strong and positive relationship between career optimism and the occupational satisfaction scale's suitability for qualifications and development opportunity, and both occupational satisfaction factors. It indicates a moderately strong and positive relationship between the knowledge sub-dimension and the suitability for qualifications and development opportunity sub-dimensions of the professional satisfaction scale. It was concluded that there is a strong and positive relationship between the Kargel total score and both occupational satisfaction factors between the Kargel total score and the sub-dimensions of suitability for qualifications and development opportunity of the occupational satisfaction scale.