Türkiye'nin 2000'li yıllarda terörle mücadelesindeki dönüşüm: PKK örneği
Transformation in Turkey's fight against terrorism in the 2000s: The PKK example
- Tez No: 854067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Terörizm, önceden belirlenmiş politik amaçları gerçekleştirmek için şiddete başvuran ve bunu meşru gören bir yaklaşımın aracıdır. Bu noktada, Türkiye'de yaklaşık yarım asra yakın bir süredir terör tehdidi olarak varlığını koruyan PKK terör örgütü, ülkeyi hem içten hem de dıştan yıkmak için büyük bir çaba sarf etmiştir. Uzun seneler terör sorunu ile mücadele eden ve bu süreci klasik askeri güç kullanma yöntemi ile yürütmüş olan Türkiye, bu yöntemden istediği sonucu alamadığı için 2000'li yıllardan itibaren terörle mücadele sürecinde dönüşüme gitmiş ve farklı stratejiler kullanmaya başlamıştır. Çalışmanın amacı, bu çıkış noktasından hareketle, Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren terörle mücadelesindeki dönüşümü PKK terör örgütü özelinde incelemektir. Çözüm sürecinin, Suriye'de yaşanan iç savaş sonrası bölgede konuşlanan terör unsurlarının eylemlerinin ve Türkiye tarafından gerçekleştirilen harekâtların detaylı açıklandığı çalışmada, engelleyici müdahalenin ve diplomasinin söz konusu dönüşüm sonucu sürece etki eden stratejiler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a tool of an approach that uses violence to achieve predetermined political goals and considers it legitimate. The PKK terrorist organization, which has existed as a terrorist threat in Turkey for nearly half a century, has made a great effort to destroy the country both internally and externally. Turkey, which has been struggling with the problem of terrorism for many years and has carried out this process with the classical method of using military force, has transformed its counterterrorism process and started to use different strategies since the 2000s, as it has not achieved the desired results from this method. Based on this starting point, the aim of this study is to examine the transformation in Turkey's fight against terrorism since the 2000s with a special focus on the PKK terrorist organization. In the study, in which the solution process, the actions of terrorist elements deployed in the region after the civil war in Syria and the operations carried out by Turkey are explained in detail, it is determined that preventive intervention and diplomacy are the strategies that affect the process as a result of this transformation.