Ladar (laser radar) design using microstrip patch antenna
Ladar (laser radar) kullanılarak tasarım mikrostrip yama anteni
  1. Tez No: 854096
  2. Yazar: AFNAN HAMAD SHIHAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Veri aktarım hızını ve sinyal gücünü artırmak için birden fazla yaklaşım araştırıldı bu teknolojinin. 2,33 ila 12,4 GHz aralığındaki kablosuz iletişimler fayda sağlayacaktır Bu mektupta önerilen yeni ve geliştirilmiş kare antenden büyük ölçüde yararlanılmıştır. Bu antenle yerinde, geniş bantlı, lisanssız iletişim için yeni spektrumlar kullanıma sunulabilir (UWB). 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu (FCC) resmi olarak 3,1 GHz ila 10,6 GHz arasındaki ultra geniş bant (UWB) frekans aralığını tanıdı. Bu arada mikroşerit yama anteni genellikle yüksek frekans ayarlarında kullanılır. İçinde Yüksek frekans ayarları için mikroşerit yama anteni tipik bir seçimdir. bunun amacı tezin amacı, antenleri en iyi şekilde kullanan antenler oluşturmak için bir metodoloji sunmaktır. Ladar uygulamaları bağlamında mikroşerit yama antenlerin avantajları. Bir kullanımı THz dikdörtgen mikroşerit yama anteni önerilmiştir. Dielektrikli poliimid 3,5 sabiti, alt tabaka malzemesi için tercih ettiğimiz seçimdir. Bu nedenle antenin çalışma frekansı 0,648 THz ila 0,68 THz arasında olacaktır. Hesaplanan rezonans Önerilen antenin frekansı 0,8 THz, yön kazancı ise 8,09 dBi'dir. Anten 30 GHz empedans bant genişliğine sahiptir. 0,625 THz rezonans frekansında, Eşleştirme devresi en etkili durumdayken, modellenen antenin geri dönüş kaybı sadece -18.632 dB. Önerilen anten çeşitli uygulamalar için kullanım esnekliği sağlar. Lidar, video hızı görüntüleme sistemleri (0,6 THz) ve ülke güvenliği dahil olmak üzere uygulamalar (0,6–0,8 THz). Hem antenin tasarımı hem de tasarımı için CST Microwave Studio kullanıldı. modelleme.
Özet (Çeviri)
Multiple approaches have been explored to improve the data transfer rate and signal strength of this technology. Wireless communications in the 2.33 to 12.4 GHz range stand to benefit greatly from the new and enhanced square antenna proposed in this letter. With this antenna in place, new spectrums may be made available for wideband, license-free communications (UWB). In 2002, the United States Federal Communications Commission (FCC) officially recognized the ultra-wideband (UWB) frequency range of 3.1 GHz to 10.6 GHz. The microstrip patch antenna, meanwhile, is often employed in high-frequency settings. In high-frequency settings, the microstrip patch antenna is a typical choice. The purpose of this thesis is to present a methodology for building antennas that make optimal use of the advantages of microstrip patch antennas in the context of ladar applications. The use of a THz rectangular microstrip patch antenna has been proposed. Polyimide, with a dielectric constant of 3.5, is our preferred choice for the substrate material. Therefore, the antenna's operating frequency will be between 0.648 THz to 0.68 THz. The computed resonance frequency of the proposed antenna is 0.8 THz, and its directional gain is 8.09 dBi. The antenna has a 30 GHz impedance bandwidth. At the resonance frequency of 0.625 THz, when the matching circuit is at its most effective, the modelled antenna's return loss was just -18.632 dB. The suggested antenna provides the flexibility to be used for a variety of applications, including Lidar, video rate imaging systems (0.6 THz), and homeland security (0.6–0.8 THz). CST Microwave Studio was used for both the antenna's design and its modelling.