Kahramanmaraş merkez ilçelerde çocuk oyun parklarının tasarımı ve ergonomi yönünden kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi
Design of children's playgrounds in Kahramanmaraş central districts and evaluation by users in terms of ergonomics
  1. Tez No: 854097
  2. Yazar: NİHAN AYŞE ANÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş'ın merkezinde bulunan çocuk oyun parklarının tasarım ve ergonomi yönünden ebeveynler tarafından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmadaki veriler 6 Şubat 2023'te yaşanan depremden önceki çalışmalara aittir. Araştırmanın materyali ise mahalle parklarında yapılan anket oluşturmaktadır. Bu kapsamda, çocuk oyun parklarının kullanışlı olması, oyun donatı ve ekipmanlarının ergonomik olması durumu, peyzaj durumu, park ortamının sağlık, güvenlik ve temizlik durumu, ebeveynler için donatı ve ekipmanların önem, uygunluk ve yeterlilik açısından irdelenmesi ve anket sonuçlarına bakılarak neler yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Tasarımın tarihten günümüze kadar ki süreci, oyun parklarında kullanımı ve yeri; ergonominin de günümüze kadar ki gelişimi, yaygınlaşması ve kullanımı irdelenmiştir. Çocuk oyun parklarındaki bu faktörler istatiksel olarak incelenmiştir. Çocuk oyun parkları, çocukların rahatça vakit geçirdikleri, sosyalleştikleri ve dinlendikleri, ebeveynlerin de katılım sağladığı eğlenceli ortamlardır. Çocukların oyun parkından verim alabilmesi için tasarım ve ergonomi devreye girmektedir. Ergonomi kısaca insan davranışlarıyla ve hareketleriyle uyumlu olanı esas alıp ölçümünü buna göre tasarlamaktır. Bu çalışmada ise ergonominin çocuk oyun parkındaki önemi ve kullanımı araştırılmıştır. Çocuk oyun parklarının genel durumunu tespit edebilmek için 58 soruluk anketi mahalle parkların ebeveynler ile beraber yapılmıştır. Yapılmış olan anket soruları başlıklar halinde tek tek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to evaluate the children's playgrounds in the center of Kahramanmaraş in terms of design and ergonomics by parents. The data in this study belong studies before the earthquake February 6, 2023. The material of the research is the survey conducted in neighborhood parks. In this context, the usefulness of children's playgrounds, the ergonomic nature of playground equipment and equipment, the landscaping situation, the health, safety and cleanliness of the park environment, the importance, suitability and adequacy of equipment and equipment for parents were examined and what should be done was determined by looking at the survey results. The process of design from history to the present, its use and place in playgrounds; The development, widespread use and use of ergonomics to date are also examined. These factors in children's playgrounds were examined statistically. Children's playgrounds are fun environments where children spend time comfortably, socialize and relax, and parents also participate. Design and ergonomics come into play so that children can benefit from the playground. In short, ergonomics is based on what is compatible with human behavior and movements and designing the measurement accordingly. In this study, the importance and use of ergonomics in children's playgrounds were investigated. In order to determine the general condition of children's playgrounds, a 58-question survey was conducted with the parents of neighborhood parks. The survey questions were examined one by one under headings.