Yalnız annelerin evlilik ve boşanma tecrübelerinin güçlendirme perspektifinden incelenmesi: Çalışan kadın örneği
Investigating single mothers' experiences of the marriage and divorce from an empowerment perspective: The example of working women
- Tez No: 854141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Aile kurumunun temelini oluşturan evlilik, kadın ve erkeğin hayatın sosyal, ekonomik ve duygusal yükünü birlikte paylaşmaya karar verme sürecidir. Ancak toplumsal değişimlere ve gelişmelere bağlı olarak bireylerin aile ve evlilik kurumuna bakış açıları da zaman içerisinde değişim göstermiştir. Bireyselleşmenin ön planda olduğu yeni modern toplumlarda boşanma oranlarındaki artış“yalnız anne”veya“yalnız baba”dan oluşan tek ebeveynli aile yapılarının artmasına neden olmuştur. Bu araştırmada, yalnız annelerin evlilik ve boşanma süreçlerindeki deneyimleri güçlendirme perspektifi ile analiz edilerek değerlendirilmiştir. Nitel yöntemle gerçekleştirilen araştırmanın evreni Erzincan İlinde İkamet eden beyaz yakalı statüsünde çalışan yalnız annelerdir. Araştırma örneklemi kartopu ve amaçlı örneklem yöntemi ile oluşturulmuştur. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmış olup görüşmeler ses kaydı ile kayıt altına alınmıştır. Araştırma bulguları, araştırmacı tarafından herhangi bir program kullanılmadan analiz edilmiştir. Sevgi, saygı, değer görme ve aileden kaçış gibi nedenlerden dolayı evlenmeye karar veren katılımcıların çoğu evliliklerinin bireysel beklentilerini karşılamadığını belirtmişlerdir. Kök aile problemleri, aile içi şiddet, kumar ve aldatılma gibi nedenlerden dolayı boşanan katılımcılar belli bir maddi gelire sahip oldukları için boşanma sonrası şiddetli bir ekonomik güçlük yaşamamışlardır. Ancak çocuklar ile ilgili sorunlar başta olmak üzere, ev ve çalışma hayatı ile ilgili pek çok sorun ile karşılaştıkları ve yalnız anne olmalarından dolayı çeşitli sosyal sorunlara maruz kaldıkları görülmüştür. Boşanma aşamasında ve sonrasında bazı katılımcıların profesyonel destek aldıkları, bazılarının ise aile ve arkadaş gibi geleneksel sosyal desteklerden güç alarak bu süreç ile baş edebildikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage, which forms the basis of the family institution, is the process by which men and women decide to share the social, economic and emotional burden of life together. However, depending on social changes and developments, individuals' perspectives on the institution of family and marriage have also changed over time. In new modern societies where individualization is at the forefront, the increase in divorce rates has led to an increase in single-parent family structures consisting of“lone mother”or“lone father”. In this research, the experiences of single mothers during marriage and divorce were analyzed and evaluated from the perspective of empowerment. The population of the research, conducted with the qualitative method, are single mothers who reside in Erzincan Province working in the white-colar position. The research sample was reached using the snowball and purposeful sampling method. Face-to-face in-depth interviews were conducted with the participants using a semi-structured interview form, and the interviews were audio-recorded. The research findings were analyzed by the researcher without using any program. Most of the participants who decided to get married for reasons such as love, respect and value stated that their marriages did not meet their individual expectations. Participants who divorced due to reasons such as family problems, domestic violence, gambling and cheating did not experience severe economic difficulties after the divorce because of a certain financial income. But they faced many problems related to home and work life, especially problems related to children. It has been observed that they are exposed to various social problems due to being single mothers. It was understood that some participants received professional support during and after the divorce phase, while others were able to cope with this process by drawing strength from traditional social supports such as family and friends.