Sağlık kurumunda çalışanların ekip içi iletişiminin iş birliğine olan etkisinin ekip mutluluğu ve başarısı bağlamında incelenmesi
Investigation of the effect of intra-team communication on collaboration of employees in a health institution in the context of team happiness and success
- Tez No: 854140
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, sağlık kurumlarında çalışan personelin ekip içi iletişiminin iş birliğine olan etkisinin ekip mutluluğu ve başarısı bağlamında incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel bir tipte gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm demografik bilgiler, ikinci bölüm ekiplerde iletişimin ekip başarısına etkisi anketi, üçüncü bölüm ekipte mutluluk anketi ve dördüncü bölümde iş birliği anketinden oluşmaktadır. Araştırmanın evreni Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü 'nün merkez teşkilatında görev alan 150 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Örneklem seçimi yapılmamıştır. Evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 104 sağlık çalışanı ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen temel bulgular incelendiğinde çalışanların genel ekip çalışması tutumları yüksektir, ancak alt boyutlarda farklılıklar gözlemlenmiştir. Yaş, eğitim düzeyi, çalışma süresi ve işteki pozisyon gibi demografik faktörler, katılımcıların iletişim algıları üzerinde anlamlı farklılıklar göstermektedir. Cinsiyet, medeni durum ve bazı demografik özelliklere bağlı olarak incelenen diğer ölçütlerde ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bu bulgular, sağlık kurumlarında çalışanların ekip içi iletişim, ekip mutluluğu ve iş birliği tutumlarının çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebileceğini ve bu değişkenliklerin daha iyi anlaşılmasının kurumsal iletişim stratejilerini geliştirmede önemli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of intra-team communication on collaboration of staff working in healthcare institutions in the context of team happiness and success. The research was conducted in a descriptive, cross-sectional and correlational type. The questionnaire used in this study consists of four parts. The first part consists of demographic information, the second part consists of the survey on the impact of communication in teams on team success, the third part consists of the happiness survey in the team, and the fourth part consists of the cooperation survey. The population of the research consists of 150 health workers working in the central organization of the General Directorate of Health for Borders and Coasts of Turkey. No sample selection was made. It is aimed to reach the entire universe. This study was conducted with 104 healthcare professionals who agreed to participate in the study. When the main findings are examined, the general teamwork attitudes of the employees are high, but differences are observed in the sub-dimensions. Demographic factors such as age, education level, working time and job position show significant differences in participants' communication perceptions. No significant difference was detected in other criteria examined depending on gender, marital status and some demographic characteristics. These findings show that the intra-team communication, team happiness and cooperation attitudes of employees in healthcare institutions may vary depending on various factors, and a better understanding of these variations may be important in developing corporate communication strategies.