Sanal platformlarda artan telif hakkı ihlalleri açısından ulusal hukuk düzeninin yeterliliği
Efficiency of the domestic legal order in terms of the increase in copyright violations on virtual platforms
- Tez No: 854142
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Telif hakları, hukukun diğer dallarına göre daha yeni ortaya çıkmış ve teknolojik gelişmelerin yanı sıra dünyada meydana gelen diğer tüm gelişmelerle birlikte giderek daha da önem kazanmakta olan bir alandır. Tarihsel süreç boyunca ortaya çıkan matbaa ve diğer gelişmeler ile birlikte ortaya konan fikir ürünleri giderek çoğalmıştır. Bunun sonucunda ise bu ürünleri koruma ihtiyacı doğmuştur. Telif hakları ile de temel olarak işte bu fikir ürünlerini korumak amaçlanmıştır. Telif haklarına ilişkin hem ulusal düzeyde hem de uluslararası alanda düzenlemeler yapılmıştır. Çünkü giderek küreselleşmekte olan dünyada fikir ürünleri açısından sınırlar giderek incelmektedir ve bu nedenle bir fikir ürününü sadece bulunduğu ülkede korumak hem yeterli olmamaya hem de ülkeler arasında çeşitli hukuki çatışmalara sebep olmaya başlamıştır. Dolayısıyla birden fazla ülkeyi ortak noktada buluşturabilecek uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. Türk hukukunda telif hakları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile düzenlenmiştir. Kanun, yürürlüğe girdiğinden bu yana hem Türkiye'nin tarafı olduğu uluslararası düzenlemeler hem de dünyadaki yeni gelişmeler sonucunda çok fazla değişikliğe uğrayarak günümüzdeki şeklini almıştır. Çalışmamızın konusunu oluşturan sosyal medya ise teknolojinin geleneksel medyadan çeşitli yönleriyle oldukça farklılaşmış bir getirisidir. Sosyal medya, kullanıcılarının da aktif olarak medyanın içerisinde yer almasına imkan tanıması nedeniyle telif hakları bakımından önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda sosyal medyanın telif haklarını nasıl ve ne yönde etkilediğine değinilerek, ulusal hukukta yapılan düzenlemelerin kapsama alanına ne derece dahil olduğunun değerlendirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In comparison to the other fields of law, copyright law is a field that has emerged more recently and gradually gaining more importance with the technological and other developments in the world. Throughout the historic process, intellectual products are produced more since the invention of the press machine and other developments. Hereby, the need to protect these products has arisen. Copyrights' purpose is to protect these intellectual products. There are regulations made about copyrights, both domestically and internationally. Because the borders are getting thinner in terms of intellectual properties as the world is globalizing and that is why protecting an intellectual property only in the country where it is originated became inadequate and causing legal conflicts between countries. Therefore international regulations which is able to bring multiple countries together are made. In Turkish legal system, copyrights are protected with Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (Code of Intellectual and Artistic Works). This code took its current condition by undergoing multiple changes according to the new developments in the world and the international regulations which Türkiye is a party to. Social media, which constitutes the subject of this thesis, is an outcome of the technology that is differentiated from traditional media by its certain qualities. Social media brings forth important consequences by letting its users actively participate in the media. Therefore the purpose of this thesis is to state how and in which way the social media affects copyrights and to evaluate if domestic legal order covers copyrights in social media sufficiently.