Testing connectivity to safe locations after a disaster using drones
Afet sonrasında güvenli konumlara bağlantının dron kullanılarak test edilmesi
  1. Tez No: 854159
  2. Yazar: GÜLNİHAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, droneları kullanarak afet sonrası altyapıyı değerlendirmek için bir model geliştiriyoruz. Çalışma, nüfus merkezlerinin güvenli konumlara bağlanabilirliğini değerlendirmek için drone rotalarının optimize edilmesine odaklanmaktadır. Rotalar, köprüler, viyadükler ve yol segmentleri gibi arızalanabilecek unsurlardan oluşmaktadır. Ortaya çıkan modeli Benzetilmiş Tavlama yaklaşımı kullanarak çözüyoruz. Doğru parametre ayarları ile yöntem, değerlendirmelerin tamamlanmasında hız ve verimlilik açısından makul sonuçlar vermektedir. Araştırma, çeşitli batarya kısıtlamalarına sahip dronları içeren senaryoları inceliyor ve tek rota verimliliğini değerlendiriyor. Benzetimli Tavlama yaklaşımının etkinliğini değerlendirmek için, pil ömrü ve şarj ihtiyaçları gibi pratik kısıtlamaları göz önünde bulundurarak sonuçları Yerel Arama ile karşılaştırıyoruz. Bu çalışma, kriz durumlarında hızlı altyapı değerlendirmesi için ölçeklenebilir bir çerçeve sunarak afet yönetimi ve acil durum müdahale stratejilerine uygun bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we develop a model in order to evaluate post-disaster infrastructure using drones. The study focuses on optimizing drone routes for assessing the connectivity of population centers to safe locations. The routes consist of elements that may fail including bridges, viaducts and road segments. We solve the resulting model using Simulated Annealing approach. With the right parameter settings, the method provides reasonable results in terms of speed and efficiency in completing the assessments. The research explores scenarios involving drones with varied battery constraints and assesses single-route efficiency. In order to assess the effectiveness of the Simulated Annealing approach, we compare the results with Local Search by considering practical constraints like battery life and recharging needs. This study introduces a relevant framework to disaster management and emergency response strategies, offering a scalable framework for rapid infrastructure evaluation in crisis situations.