Fundamentals of short-circuit protection for transformer
Trafo için kısa devre korumasının temelleri
- Tez No: 854210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEKE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, elektrik tesisatlarındaki dijital akım korumasının işlevselliğini değerlendirmek için bilgisayar bileşenlerinin ve donanım test sistemlerinin (TS) tasarımını ve uygulamasını MATLAB-Simulink dinamik simülasyon ortamında modellenmesi sunulmuştur. Elektrik güç sisteminin herhangi bir bileşeninin matematiksel modeli, genelleştirilmiş bir elektrik güç tesisatı olarak ele alındığında, hem rijit hem de esnek modeller üzerine kurulmuş durumdadır. Rijit modeller, güç sistemi elemanlarının elektriksel ve manyetik devrelerinin matematiksel açıklamalarına dayanarak, benzer tesisatların simülasyon sonuçlarını karşılaştırmak için referans noktaları olarak hizmet etmekte olmuştur. Buna karşın, genelleştirilmiş bir elektrik güç tesisatının esnek modelleri, MATLAB-Simulink dinamik simülasyon sistemi kütüphanesine entegrasyon için tasarlanmış olup, bu kütüphane Sim-Power-Systems eklenti paketini içermektedir. Bu modeller, elektrik cihazlarının simülasyonuna odaklanmış durumdadır. Çalışma, Sim-Power-Systems'ın ana kütüphane blokları için parametrelerin detaylı hesaplamasına dalmış ve güç sistemi modelinin temelini oluşturmuştur. Ayrıca,“yıldız bağlantılı ve nötr teli”(Y-bağlantı) şemasına dayalı ikincil sargı ve yük bağlantısı içeren üç fazlı akım trafoları için modeller ve dijital akım koruması için bir model sunmuş, her ikisi de standart Simulink blokları kullanılarak hazırlanmış ve temel kütüphanenin bir parçası olmamıştır. Dahası, çalışma, güç trafoları için diferansiyel koruma rölesi ve bulanık mantık kullanımını araştırmış, bu sistemlerin iç ve dış hatalara karşı savunmada ve hata ile hata olmayan durumları ayırt etmede etkinliğini göstermiştir. MATLAB/SIMULINK platformunu kullanarak, bu araştırma diferansiyel koruma röle sisteminin performansı ve yetenekleri hakkında değerli bilgiler sunmuştur
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and implementation of computer components and hardware test systems (TSs) for assessing the operability of digital current protection in electric installations, along with their modeling in the MATLAB-Simulink dynamic simulation environment. The mathematical model for any component of the electric power system, viewed as a generalized electric power facility, is grounded in both rigid and flexible models. Rigid models, based on the mathematical descriptions of the electrical and magnetic circuits of power system elements, serve as benchmarks for comparing the results of simulating similar facilities. In contrast, flexible models of a generalized electric power facility are designed for integration into the MATLAB-Simulink dynamic simulation system's library, which includes the Sim-Power-Systems extension package. These models focus on the simulation of electrical devices. The thesis delves into the detailed calculation of parameters for the main library blocks of Sim-Power-Systems, which form the basis of the power system model. It also introduces models for a three-phase group of current transformers, featuring a secondary winding and load connection based on the“star with a neutral wire”(Y-connection) scheme, and a model of digital current protection—both crafted using standard Simulink blocks and not part of the core library. Furthermore, the thesis explores the use of differential protection relay and fuzzy logic for power transformers, demonstrating their effectiveness in defending against internal and external faults, and in distinguishing between fault and non-fault conditions. Utilizing the MATLAB/SIMULINK platform, this research offers valuable insights into the performance and capabilities of the differential protection relay system.