Çocuklarda fiziksel aktivite düzeyi ile problem çözme becerisi arasındaki ilişki
The relationship between physical activity level and problem-solving skills in children
  1. Tez No: 854211
  2. Yazar: RECEP EMRE KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim çağındaki çocukların fiziksel aktivite düzeyleri ile algılanan problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya İstanbul il sınırları içerisinde bulunan iki farklı devlet okulunda 4, 5, 6, 7 ve 8.sınıf düzeylerinde öğrenim gören 332'si erkek, 378'i kız öğrenci olmak üzere 710 kişi katılmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veriler“Demografik Bilgi Formu”,“Fiziksel Aktivite Soru Formu”ve“Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve Pearson Momentler Korelasyon Katsayı Analizi kullanılmıştır. Toplanan veriler çocukların fiziksel aktivite düzeyi ve problem çözme becerisi yönünden incelendiğinde; cinsiyet, sınıf düzeyi, yaş ve spor yapma durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemede kullanılmıştır. Aynı zamanda fiziksel aktivite düzeyi ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkiyi saptamak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between physical activity levels and perceived problem-solving skills of primary school children. The sample of the research consists of 710 students, 332 male and 378 female, studying at the 4th, 5th, 6th, 7th and 8th grade levels in two different public schools in Istanbul. This study is research structured in a relational screening method. The data was obtained using the“Demographic Information Form”,“Physical Activity Questionnaire”and“Problem Solving Inventory for Children”. Descriptive statistics, independent groups t-test, ANOVA and Pearson correlation analysis were used for analysis. When the collected data are examined in terms of children's physical activity level and problem-solving skills, it was used to determine whether there was a difference according to gender, grade level, age and sports participation variables and to determine the relationship between physical activity level and problem-solving skills.