It is not empty: Exploring the void in the Kasbah of Algiers
Boş değı̇l: Cezayı̇r Kasbah'ındakı̇ boşluğu keşfetmek
- Tez No: 854230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Cezayir Kasbah'ı, 1992 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak sınıflandırılan tarihi merkezi temsil etmektedir. Günümüzde bu miras bozulmakta ve acil önlem alınması gerekmektedir. Karşılaşılan zorluklardan biri, binaların yapısal olarak bozulması ve bunun sonucunda sık sık terk edilen boşlukların oluşmasıdır. Bununla birlikte, boşluk kent için yeni bir olasılıktır; mevcut kentte bulunmayan veya onu tamamlayan eylem ve faaliyetlerin ifade edildiği bir yerdir. Gündelik yaşam, günlük faaliyetleri ve yerel kültürü içeren dokunun bileşeninde hayati bir rol oynar, bazı durumlarda zaman içinde gelişen gelir kültürü yerel mevcut yapıya uymaz, bu nedenle araştırma, boşlukların bu yeni faaliyetlere ev sahipliği yapabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle, çalışma bu boşlukları tanımlamakta ve potansiyellerini ortaya koymaktadır. Ayrıca, Kasbah içindeki günlük yaşam aktivitelerini ve bu boş alanların kullanımını veya ihmalini analiz ediyor. Ve kentsel peyzajın yenilenmesini teşvik etmek için geçici bir yapı öneriyor. Amaç, boşlukları özgün karakterlerini koruyarak kentsel manzaraya uyumlu bir şekilde entegre etmek ve onları dinamik bir diyalog platformuna dönüştürmektir.
Özet (Çeviri)
The Kasbah of Algiers represents the historic center, classified by UNESCO in 1992 as a world heritage site. Today, this heritage is deteriorating, and urgent action is required. One of the challenges it faces involves the structural deterioration of its buildings, leading to the creation of frequently abandoned voids. However, the void is a new possibility for the city; it is a place where actions and activities are expressed that are absent from or complementary to the existing city. Everyday life plays a vital role in the component of the fabric that includes daily activities and local culture, in some cases the income culture that develops over time does not fit the local existent structure, Hence, the research notes that the voids can host these new activities. So, the study defines these voids, reveals their potential. Additionally, analyzes the activities of daily life within the Kasbah and the use or neglect of these empty spaces. And proposes the temporary structure to promote the regeneration of the urban landscape. The goal is to integrate the voids harmoniously into the urban scene while retaining their unique character and to transform them into dynamic dialogue platform.