Kolon cerrahisi sonrası hastaların yoğun bakım ünitesinde mobilizasyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mobilization status of patients in the intensive care unit after colon surgery
  1. Tez No: 854246
  2. Yazar: İDİL SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DOLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışma kolon cerrahisi sonrası hastaların yoğun bakım ünitesinde mobilizasyon durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yürütüldü. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel olan bu araştırma, bir üniversite hastanesinde Kasım 2022- Eylül 2023 tarihleri arasında kolon cerrahisi geçirmiş, araştırmaya katılmayı kabul eden ve dâhil edilme kriterlerine uyan 159 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmadaki veriler,“Hasta Tanıtım Formu”ve“Yoğun Bakım Ünitesi Mobilizasyon Ölçeği”ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was designed to assess the mobilization status of patients in the intensive care unit following colon surgery. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 159 patients who underwent colon surgery at a university hospital between November 2022 and September 2023, met the inclusion criteria, and agreed to participate in the research. Data in the study were collected using a“Patient Information Form”and“Intensive Care Unit Mobilization Scale.”The obtained data were evaluated using the“Statistical Package for the Social Sciences (IBM SPSS Statistics 23.0)”program, employing percentage distributions, means,“Independent Samples t-test, ANOVA, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Wilcoxon Signed Rank test, Pearson correlation analysis”and“Spearman correlation analysis”.