Casino personelinde stres ve kaygı düzeyleri
Stress and anxiety levels in casino personel
- Tez No: 854245
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Casino da çalışma şartlarının stresli olduğu bilinmektedir.Bu çalışmaa casino personelinin stres ve kaygı düzeyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreninin casino çalışanları oluşturmakta olup örneklem olarak ise 120 kişi belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama durumu, eğitim, mesleki kıdem ve mevcut işyerindeki mesleki kıdemle ilgili sorular yer aldığı Sosyo-Demografik Bilgi Formu, katılımcıların durumluk ve sürekli kaygı durumlarının belirlenmesi için Köksal (2006) tarafından geliştirilen Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği ve kişinin algıladığı stres düzeyini ölçmek için Canpolat (2006) tarafından geliştirilmiş olan Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (statistical package for the social secience) 21,0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, casino çalışanlarında stres ve kaygı düzeyinin yüksek olduğu, stres düzeyi üzerinde anlamlı etkiye sahip olan faktörlerin yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama durumu, mevcut işyerindeki kıdem olduğu, kaygı düzeyi üzerinde anlamlı etkiye sahip olan faktörlerin ise yaş, cinsiyet ve mevcut işyerindeki kıdem olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler, Stres, Kaygı, Casino Çalışanları
Özet (Çeviri)
It is known that the working conditions of the casino are stressful. This study was conducted to examine the level of stress and anxiety of casino personnel. The universe of the research is composed of casino employees and a sample of 120 people is identified. Socio-Demographic Information Form, where participants were asked about the age, gender, marital status, status of child ownership, education, occupational seniority and occupational seniority at the current workplace, State-Trait Anxiety Scale developed by Köksal (2006) in order to determine the state and trait anxiety levels of the participants and Perceived Stress Scale developed by Canpolat (2006) were used in order to determine the stress level of the person were used as data collection tool. In the analysis of the data, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 package program was used. According to the results of the research, it was found that the level of stress and anxiety was high in casino employees and that factors having significant effect on stress level were age, gender, marital status, whether or not they had children, seniority in the current workplace and factors having significant effect on level of anxiety, and seniority at the current workplace. Key words, Stress, Anxiety, Casino Personnel