Traklar'la ilgili olması muhtemel madeni eserler üzerindeki bezemelerin durumu
The Motifs at the threces mineral works
- Tez No: 85425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Traklar büyük ve savaşçı bir kavimdiler. Göçebe olarak hayatlarını sürdüren Traklar, kalıcı eserler bırakmamışlardır. Trak eserleri daha çok tümülüslerde bulunmuştur. Bunlar keramik ve madeni eserlerdir. Traklarla ilgili araştırmaları Türkiye'de Prof.^R. Müfit Mansel, Prof. Dr. Şevket Aziz Kansu ve Somay Onurkan yapmışlardır. Bulgaristan'da Georgi Kitov, Nikoloi Mepert, Ivan Venedikov araştırmalarda bulunmuştur. Traklar, Kelt, Hellen ve Romalılardan etkilenmişlerdir. Traklar ilk yıllarda geometrik desen, çizgiler ve yivler kullanmışlardı. Daha sonraki yıllarda ise dim motifler, insan yüzleri, tanrılar, doğadan alıntılar kullanmışlardır. Ayrıca simetriğe önem vermişlerdir. Ele geçen Trak eserleri daha çok Trakların Roma hakimiyetinde yapmış oldukları eserlerdir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tracks are big and wand erer a tribe. They exerted with stock breedig and agriculte too much. They hat not warrior and free a soul. This superficial, they were making war's tools. They weren't left to permanent traces. Because of, they found Tracks concerning traces in the graves. This Traces were ceramic arid in Turkey Prof. Dr. Arif Müfit Mansel, Prof. Dr. Şevket Aziz Kansu, Nikoloi Merpert, I Venedikov, researched the Tracks. Tracks remained to efect Kelt, Hellen and Roma too munch. Tracks used to geometric designs, lines, points for adorn in the first periods. Tracks used to animal head, Good's, religius mo fits, person faces, in the second periods. They osidered importand the symmetry. When Hitit goverment put an end, Tracks were strong a tribe but after that they got weak and they entered sovereignty in Roma and they in the History. Nowadasy Tracks concering, ttraces, usually concerned in Roma Sovereignty periods. VT