Gümrük Birliği'ne entegrasyon döneminde ortaya çıkan problemler ve çözümlemeleri
To come to existence the problems and analyze in enter period of time Customs Union
  1. Tez No: 85424
  2. Yazar: CİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
II O Z E T GATT anlaşmalarıyla bir tarafta Uluslar arası ticaret serbestleştirilmeye çalışırken, diğer taraftan dünya ülkelerinin kendi aralarında ekonomik bloklaşmalara gittikleri görülmektedir. Bu her iki hareketinde nihai hedefleri, ülkelerinin birbirleriyle ticari münasebetlerini yükseltmek olduğundan, Gümrük İdarelerinin de faaliyet gösterdikleri alanlar hızla değişmektedir. Uluslar arası ticaret politikalarının düzenleyicisi durumunda olan gümrükler her ülkede farklı yöntemlerle yönlendirilseler de tek amaçları tatbikat ve uygulamalarda ülkesinin çıkarların korumaktır. AB' ne üye ülkelerin gümrük idareleri bu değişime zaman kaybetmeden uyum sağlayabilmek için gelişmelerin paralelinde ürettikleri politikaları, başarı ile uyguladıkları görülmektedir. Türkiye de hükümetler son onbeş yıldan bu yana dış ticareti libarelize etmeye çalışırken, gümrük idarelerine gereken önemi göstermemişlerdir. 01.01.1996 tarihinde yürürlüğe giren Avrupa Gümrük Birliği uygulamalarına, Türkiye Cumhuriyetinin Gümrük İdaresinin uyum sağlayabilmesi için yeniden yapılanmasın kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu bağlamda yapılması gerekenleri özetle şöyle sıralayabiliriz. » Mevzuat uyum çalışmalarının yapılarak modern bir Gümrük Kanunu' nun hayata geçirilmesi, merkez ve taşra birimlerinin yeniden örgütlenmesi, merkezden taşraya daha çok yetki devrinin yapılması, personel rejimine dayalı gümrük okullarının açılması, Gümrük İdarelerinin otomasyona geçirilmesi, sonradan kontrol sisteminin uygulamaya konulması, eşya trafiğinin yoğun olduğu gümrük kapılarına X-RAY kontrol sisteminin kurulması ve gümrük personelinin belirli konularda uzmanlaşmalarının sağlanması. En önemlisi bütün bunların hayata geçirilebilmesi içinde, bütçeden yeterli mali kaynağın sağlanması gereklidir. http : //www. cihan. com
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT With the GATT agreements, international trade is becoming free on one hand and countries of the world are forming econmic blocks on the other. Since the target of both is to enhance the commercial relations among the countries, the fields of activity of the Customs Management change rapidly. Customs Wich seem to be the regulator of international trade policies may be directed by different methods in each country, but their sole aim is to protect the benefit of the country, in all applications. Customs authorities of the EC members have been succeessfully implementing the policies developed in parallel to these advancements in order to adapt to chnages without losing time. For the last fifteen years, governments of Turkey have been trying to libarelise foreign trade and so have overlooked the Customs Management. In order to adapt to the ECC procedures which have been in effect cince 01.01.1996, Customs Management of the Republic of Turkey must be restructured. In order to achieve this aim, the following must be accomplished. Studies must be made on the legislation in order to develop a modern Law of Customs, central and provincial units must be reorganised, more authority must be transferred from the centre to the provinces, customs schools based on personnel regime must be founded, Customs Management must be automated, post-control system must be implemented, X-ray checking system must be installed at those Customs with a heavy goods traffic and customs personnel must be specialised in certain subjects. And the most important of all is that sufficient financial resources must be saved from the budget in order to implement all these solutions. http : / /www. cihan. com