Kemal Varol'un romanlarında baba imgesi
The image of father in Kemal Varol's novels
  1. Tez No: 854281
  2. Yazar: EDA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kemal Varol, edebiyatımızda birçok türde eser vermiştir. Şiirle başladığı edebi, hayatına roman, hikâye ve derleme türleri ile devam etmiştir. Eserlerinde kahramanların sosyal ilişkileri ve hayatları, ebeveynleri ile ilişkileri üzerinde durmuştur. Bu çalışmada psikanalizde ve edebiyatta yer edinen baba imgesi, babanın yeri ve baba-çocuk ilişkisi romanlardan hareketle incelenmeye çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın amacı Kemal Varol'un romanlarında baba imgesinin nasıl kullanıldığını değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak psikanalizde baba imgesine Sigmund Freud ve Jacques Lacan'ın kavramları doğrultusunda değinilmiştir. Kuramsal çerçeve oluşturulduktan sonra Kemal Varol'un romanlarında baba imgesi, Sigmund Freud ve Jacques Lacan'ın kavramları üzerinden tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Kemal Varol'un Jar, Ucunda Ölüm Var, Âşıklar Bayramı, Kara Sis ve Babamın Bağlaması romanları üzerinde durulmuştur. Ele alınan romanlarda baba imgesi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kemal Varol has produced works in many genres in our literature. He started his literary career with poetry and continued his literary career with novels, stories and compilations. In his works, he focused on the social relations and lives of the heroes and their relationships with their parents. In this study, the image of the father, the place of the father and the father-child relationship, which have a place in psychoanalysis and literature, have been tried to be examined based on novels. The aim of this study, which consists of three parts, is to evaluate how the image of the father is used in Kemal Varol's novels. For this purpose, the father image was first mentioned in psychoanalysis in line with the concepts of Sigmund Freud and Jacques Lacan. After the theoretical framework was created, the image of the father in Kemal Varol's novels was tried to be determined through the concepts of Sigmund Freud and Jacques Lacan. The study focused on Kemal Varol's novels Jar, Ucunda Ölüm Var, Âşıklar Bayramı, Kara Sis and Babamın Bağlaması. An attempt was made to examine the image of the father in the novels discussed.