Kemal Varol'un hikaye ve romanlarında halk kültürü unsurları
Folk culture elements in Kemal Varol's stories and novels
- Tez No: 1001818
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ABDULBASİT SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kemal Varol'un 7 roman ve 1 hikâye kitabını halk kültürü ve halk edebiyatı açısından inceleyerek, yazarın anlatı dünyasının hangi kaynaklardan beslendiğini ve bu kaynakları nasıl dönüştürdüğünü anlamayı amaçlamaktadır. Varol'un metinlerinde masal, efsane, türkü, ağıt ve âşık geleneğinin izleri çoğu zaman açıkça hissedilmektedir ancak bu unsurlar geçmişe ait kalıntılar olarak değil, anlatının ruhunu şekillendiren canlı ögeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, söz konusu unsurların metinlerde nasıl yer bulduğunu ve anlatıya ne tür anlam katmanları kazandırdığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Tez kapsamında Kemal Varol'un bugüne kadar yayınlanan roman ve hikâyeleri, metin merkezli bir yaklaşımla ele alınmıştır. İncelemeler sırasında halk kültürüne özgü dil kullanımı, anlatıcı tavrı, karakterlerin dünyayı algılayış biçimleri ve bu algılama üzerinde etkili olan kültür ögeleriyle mekân kurgusu üzerinde durulmuştur. Yapılan değerlendirmeler, yazarın geleneksel halk anlatılarını olduğu gibi aktarmak yerine, onları çağdaş edebiyatın imkânlarıyla yeniden kurduğunu göstermektedir. Böylece halk edebiyatı, metinlerde hem geçmişle bağ kuran hem de bugünün insanına seslenen bir anlatı zeminine dönüşmektedir. Bu araştırma genel olarak, Kemal Varol'un eserlerinde halk kültürünün yalnızca bir tema ya da süsleyici unsur olmadığını; anlatının temel taşıyıcılarından biri olarak işlev gördüğünü ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışmanın, hem Kemal Varol üzerine yapılacak yeni araştırmalara hem de halk kültürü ile modern edebiyat arasındaki ilişkiyi anlamaya yönelik çalışmalara katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the sources from which Kemal Varol's narrative world draws its inspiration and how he transforms these sources by reading his 7 novels and 1 short story collection from the perspective of folk culture and folk literature. Traces of fairy tales, legends, folk songs, laments, and minstrel traditions are often clearly felt in Varol's texts; however, these elements appear not as remnants of the past, but as living elements that shape the spirit of the narrative. This study aims to reveal how these elements find their place in the texts and what layers of meaning they add to the narrative. Within the scope of this thesis, Kemal Varol's novels and short stories published to date have been examined using a text-centered approach. During the analysis, the use of language specific to folk culture, the narrator's attitude, the characters' perceptions of the world, and the spatial construction were emphasized. The evaluations show that the author, instead of simply transmitting traditional folk narratives, reconstructs them using the possibilities of contemporary literature. Thus, folk literature transforms into a narrative framework in texts that both connects with the past and speaks to the people of today. In conclusion, this thesis attempts to demonstrate that in Kemal Varol's works, folk culture is not merely a theme or decorative element; it functions as one of the fundamental carriers of the narrative. The aim of this study is to contribute to both new research on Kemal Varol and to studies aimed at understanding the relationship between folk culture and modern literature.