Lumbal disk hernili bireylerde sanal gerçeklik uygulamasının denge, ağrı, kinezyofobi, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of virtual realty application on balance, pain, linesiophobia, depression and qualty of life in individuals with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 854303
  2. Yazar: İZEL AKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı lumbal disk hernisi (LDH) tanısı alan bireylerde konservatif tedavi ve buna ek olarak tedavi amaçlı sanal gerçeklik ile uygulanan video tabanlı oyunların denge, ağrı, kinezyofobi, yaşam kalitesi ve depresyon üzerine etkinliğini incelemektir. Çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uygun yaşları 18-60 yaş arası 46 kontrol grubu 47 sanal gerçeklik grubu toplam 93 gönüllü LDH tanısı almış birey katıldı. Dahil edilen bireylerin sosyodemografik bilgileri (yaş, boy, kilo, cinsiyet) kaydedildi. İki grubun tedavisinde de mevcut olan konservatif tedavi, elektroterapi (tens, yüzeysel ve derin ısıtıcılar, interferansiyel akım) ve motor kontrol egzersizleri başlığı altında kasların kuvvetlendirilmesi, germe egzersizleri ve postüral düzeltme egzersizleri verildi. Sanal gerçeklik grubuna ise ilave Nintendo Balance Board sistemi temelinde video tabanlı oyunlar oynatıldı. Katılımcıların dengeleri Balance System temelinde Nintendo Balance Board sistemi ile denge tahtasını kullanarak tek ayak-çift ayak, gözler açık-kapalı şeklinde değerlendirildi. Günlük yaşam aktiviteleri için Oswestry Fonksiyon testi ,bel bölgesi ağrı değerlendirmesi içi VAS (görsel analog skala) hareket etme korkusu için Tampa Kinezyofobi Ölçeği, yaşam kalitesi için SF-36 ve depresyon düzeylerini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği kullanıldı. Sonuçta LDH tanısı almış bireylerde bel ağrısına, hareket etme korkusuna, fiziksel fonksiyonellik düzeyinde azalma meydana getirdiğine, dengede azalma görülmesine ve depresyon düzeyinde artma olmasına neden olduğu görüldü. Tedavi sonunda konservatif tedavi ve sanal gerçeklik uygulamasının LDH üzerine etkinliği iki grupta da anlamlı fark olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of conservative treatment and video-based games applied with virtual reality for treatment purposes on balance, pain, kinesiophobia, quality of life and depression in individuals diagnosed with lumbar disc herniation (LDH). A total of 93 individuals diagnosed with LDH, 46 control groups and 47 virtual reality groups, aged between 18 and 60, were included in our study. Age, height, weight and gender information of the included individuals were recorded. Balance evaluation was made on the basis of the Balance System, using the Nintendo Balance Board system and the balance board as single leg-double feet, eyes open-closed. To evaluate the performance of activities necessary for daily living, Oswestry Function Test, lumbar pain assessment was evaluated with VAS, fear of movement was evaluated with Tampa Kinesiophobia Scale, quality of life was evaluated with SF-36, and depression evaluation was evaluated with Beck Depression Scale. Muscle strengthening, stretching exercises and postural correction exercises were given under the heading of conservative treatment, electrotherapy (tens, superficial and deep heaters, interferential current) and motor control exercises, which are available in the treatment of both groups. As a result, it has been observed that LDH causes low back pain, fear of movement, decrease in physical functionality, decrease in balance and increase in depression level. At the end of the treatment, it was determined that there was a significant difference in the effectiveness of conservative treatment and virtual reality application on LDH in both groups.