Schopenhauer'ın merhamet etiği
Schopenhauer's ethics of mercy
  1. Tez No: 854306
  2. Yazar: MELİKE AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Schopenhauer'ın etik görüşü, kural temelli ahlak anlayışlarına zıt bir temellendirmeyi ortaya koyar. Kural temelli ahlak yasalarındaki eyleyici karakterinin ihmali, belli başlı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu modern ahlak kuramlarının, eyleyicinin kendi kişisel çıkar ve karakterini göz ardı etmesi -kişinin duygularını bastırması gerekçesiyle, son dönem felsefe düşünürleri tarafından birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Son dönem düşünürleri, bu eleştirilerle birlikte erdem ahlakına geri dönüş yaşamaktadırlar. Bu ahlak kuramlarında kişi ayırt etmeden eylenmesi gereken yasa formları, günümüz felsefi düşünürlerinde aynı problemin farklı yönlerini ele alarak, erdem temelli bir ahlakın önemini vurgulamaya götürür. Buradan yola çıkarak Schopenhauer'ın merhamet ahlakının, erdem ahlakıyla bağlantısı çalışmanın temel hedeflerinden biridir. Çalışmanın amacı öncelikli olarak, Schopenhauer'ın ahlak öğretisinin merhamet etiği olarak ele alınmasıyla beraber merhamet kavramının bir duygudan ziyade ahlaki ilke olarak belirlenmesidir. Böylelikle felsefi etik tartışmalarına farklı bir boyut kazandıracak olan bu argümanın, günümüzde yaşanan sorunlar ve ikili diyaloglarda bir ahlaki düzen öngörür. Her daim gelişen ve değişen dünyada insan ilişkilerindeki ahlaki düzensizliği son dönem felsefe düşünürlerinin görüşleri ekseninde, modern ahlak kuramlarında Schopenhauer'ın yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Schopenhauer's view of morality reveals a base that contrasts with their rule-based ethos. The negligence of the eying character in the laws of rule-based morality brings with it certain problems. These modern moral theories have been subjected to many criticisms by modern-era philosophy thinkers on the grounds that ignoring one's own self-interest and character suppresses one's emotions. With these criticisms, late thinkers are also returning to the morality of virtue. In these moral theories, the forms of law that should be taken without distinguishing the person have taken different aspects of the same problem in today's philosophical thinkers to emphasize the importance of a virtue-based morality. From here, Schopenhauer's morality of mercy, its connection to the morality of virtue, is one of the main objectives of the study. The aim of the study is primarily to determine the concept of compassion as a moral principle rather than an emotion, with schopenhauer's teaching of morality being considered as the ethics of compassion. Thus, this argument, which will give a different dimension to philosophical ethics discussions, predicts a moral order in bilateral dialogues in today's problems. Schopenhauer's place in modern moral theories was tried to be determined on the axis of the views of late philosophosophies on the moral irregularity in human relations in a world that has always developed and changed.