Gestasyonel diyabetli gebe kadınlarda dijital hikâye anlatımı müdahalesinin diyabet öz-yönetimine etkisi
Effect of digital storytelling intervention on diabetes self-management in pregnant women with gestational diabetes
- Tez No: 854364
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK, DOÇ. DR. NURAY EGELİOĞLU CETİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Öz-yönetim, gestasyonel diyabet bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kendi kendine glikoz yönetimi ve izlemi, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite gibi çeşitli sağlık davranışlarını değiştirmek ve gebelerin öz-yönetimi artırmak önemlidir. Bu çalışmanın birincil amacı, gestasyonel diyabetli kadınlarda dijital hikâye anlatımı müdahalesinin diyabet öz-yönetimine etkisini değerlendirmektir. Çalışmada deneysel araştırma desenlerinden“Eşitlenmemiş Kontrol Gruplu Öntest-Sontest Deseni”kullanılmıştır. Araştırma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde Mart-Kasım 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veri toplama süreci; kontrol grubunda 22, müdahale grubunda ise 23 kişi olacak şekilde toplam 45 kişiyle tamamlanmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Diyabet Öz Etkililik Ölçeği, Diyabette Öz-Yönetim Algı Skalası, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Formu) aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Ön test verileri alındıktan sonra müdahale grubuna ilk hafta içerisinde gün aşırı olacak şekilde toplam dört video WhatsApp aracılığıyla gönderilmiştir. Dört haftalık izlem sürecinde haftada bir olmak üzere hatırlatıcı olarak dört ayrı kısa dijital hikaye videoları gönderilmiştir. Dördüncü haftanın sonunda son test verileri alınmıştır. Haftalık kan şekeri izlemleri her iki gruptaki gebelerden de WhatsApp aracılığıyla alınmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, ki-kare analizi, Anova testi, Mc Nemar testi, Friedman testi, bağımsız ve bağımlı örneklem t testi, Wilcoxon testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Kontrol ve müdahale gruplarındaki gebelerin yaş, çalışma durumu, gelir durumu, eğitim durumu, aile tipi, gebelik hastasına göre uygun kilo alma durumu, gravida, parite, abortus ve küretaj öyküsü varlığı, yaşayan çocuk sayısı, gebeliği isteme durumu, sosyal destek varlığı, GDM tedavisi, önceki gebeliğinde GDM varlığı, birinci derece yakınında DM öyküsü varlığı, OGTT uygulama yaklaşımı, sağlıklı beslenme düşüncesi, düzenli fiziksel egzersiz varlığı ve düzenli egzersiz yapılan gün sayısı gibi özellikler açısından homojen bir dağılım gösterdiği ve grupların birbiriyle benzer olduğu bulunmuştur (p>0.05). Gruplar arasında Diyabet Öz Etkililik Ölçeği ön test toplam puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır (t=-0.645, p>0.05).
Özet (Çeviri)
Self-management is an essential part of gestational diabetes care. It is important to change various health behaviours such as glucose self-management and monitoring, healthy eating, and physical activity and to improve the self-management of pregnant women. The primary aim of this study was to evaluate the effect of digital storytelling intervention on diabetes self-management in women with gestational diabetes. In the study,“Unequalised Control Group Pretest-Posttest Design”, one of the experimental research designs, was used. The study was conducted in Ege University Faculty of Medicine Hospital Gynaecology and Obstetrics Outpatient Clinic between March and November 2023. The data collection process was completed with a total of 45 people, 22 in the control group and 23 in the intervention group. Data were collected face-to-face through the Introductory Information Form, Diabetes Self-Efficacy Scale, Diabetes Self-Management Perception Scale, and International Physical Activity Questionnaire (Short Form). After the pre-test data were received, a total of four videos were sent to the intervention group via WhatsApp every other day in the first week. During the four-week follow-up period, four separate short digital story videos were sent once a week as a reminder. At the end of the fourth week, post-test data were collected. Weekly blood glucose monitoring was received from pregnant women in both groups via WhatsApp. Number, percentage, arithmetic mean, standard deviation, median, chi-square analysis, Anova test, Mc Nemar test, Friedman test, independent and dependent sample t-test, Wilcoxon test, and Mann Whitney U test were used in data analysis. It was found that the pregnant women in the control and intervention groups showed a homogeneous distribution in terms of characteristics such as age, employment status, income status, educational status, family type, appropriate weight gain according to the gestational age, gravida, parity, presence of abortion and curettage history, number of living children, desire for pregnancy, presence of social support, GDM treatment, presence of GDM in a previous pregnancy, presence of DM history in first-degree relatives, OGTT application approach, healthy eating idea, presence of regular physical exercise and number of days of regular exercise, and the groups were similar to each other (p>0.05). It was found that there was no statistically significant difference between the groups in terms of diabetes self-efficacy scale pretest total mean scores (t=-0.645, p>0.05).