Gestasyonel diyabetli kadınlarda prenatal distres ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi
Assesment of prenatal distress and deppresion level in women with gestational diabetes
  1. Tez No: 464310
  2. Yazar: MERVE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gebelik dönemi, yaşanan psikolojik ve fiziksel değişimlerden dolayı strese neden olan ve depresyona eğilimi artıran bir dönemdir. Diyabet gibi bir hastalığın varlığında stres ve depresyon görülme oranı daha da artmaktadır. Bu araştırma gestasyonel diyabetli gebelerde prenatal distres ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi amacıyla karşılaştırmalı tanımlayıcı tipte planlandı. Araştırmanın örneklemini Temmuz 2015- Eylül 2016 tarihlerinde Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinataloji ve Diyabetik Gebe Polikliniği'ne başvuran 155 sağlıklı, 153 diyabetik gebe oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri sosyo-demografik, obstetrik ve diyabete ilişkin bilgileri içeren anket formu, ÇBASDÖ (Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, PDÖ (Prenatal Distres Ölçeği) ve EDSDÖ (Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği) ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Chi Square ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı. Anlamlılık seviyesi p< 0,05 kabul edildi. Sağlıklı ve gestasyonel diyabetli gebeler arasında sosyo-demografik ve obstetrik veriler açısından anlamlı bir farka rastlanmadı. Her iki grupta da ÇBASDÖ puan ortalamaları yüksekti ve iki grup arasında anlamlı fark yoktu. PDÖ ve EDSDÖ puan ortalamaları gestasyonel diyabetli gebe grubunda sağlıklı gebelere göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Diyabetli ve sağlıklı gebeler arasında ÇBASDÖ ve PDÖ puan ortalamaları açısından anlamlı bir farka rastlanmadı. ÇBASDÖ ve EDSDÖ puan ortalamaları arasında ise her iki grupta da negatif yönde zayıf derecede anlamlı ilişkiye rastlandı. PDÖ ve EDSDÖ puan ortalamaları arasında her iki grupta da pozitif yönde zayıf derecede anlamlı bir ilişkiye rastlandı. Sonuç olarak, diyabetli gebelerde daha fazla stres ve depresyon belirtilerine rastlandı. Sağlık profesyonelleri gestasyonel diyabetli gebelerde stres ve depresyon belirtilerini değerlendirerek maternal ve fetal sağlığa katkıda bulunabilirler.
Özet (Çeviri)
Pregnancy period causes stress and increases tendency to depression because of psychological and physical changes. The disease such as diabetes increases the insidence of stress and depression. This study was planned as a comparative descriptive type to determine prenatal distress and depression levels in gestational diabetic pregnancies. The study consists of 155 healthy and 153 diabetic pregnant women who applied to Zeynep Kamil Training and Research Hospital Perinatology and Diabetic Pregnancy Polyclinics between July 2015 and September 2016. Data was collected with questionnaire form that contain questions about sociodemografic, obstetric and diabet informations; multidimensional scale of perceived social support (MSPSS); perinatal distress scale (PDS) and edinburgh postpartum depression scale (EPDS). Descriptive statistical methods, Chi Square and Mann-Whitney U tests were used for statistical analysis.