Poliüretan Alt Çenelerin İlerletilmesinde İki Cerrahi Tekniğin Bikortikal Vida ve Miniplakların Biyomekanik Dayanımındaki Etkisinin Karşılaştırılması
Comparison of the Effect of Two Surgical Techniques on the Biomechanical Strength of Bicortical Screws and Miniplates in the Advancement of Polyurethane Mandibles
  1. Tez No: 854397
  2. Yazar: SİBEL AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Obwegeser-DalPont (ODP) ya da Hunsuck-Epker (HE) cerrahi kesi yöntemleri kullanılarak bilateral sagital split osteotomi uygulanan poliüretan alt çenelerde miniplak ve bikortikal vida fiksasyonlarının biyomekanik dayanımını karşılaştırmaktır. Çalışmamızda bir hastanın tomografik görüntüsünden elde edilen verilerle üretilen 32 adet (N=32) poliüretan alt çene modeli kullanılmıştır. Bu modellerde ODP ve HE kesi teknikleri kullanılarak 4 mm ilerletme yapılmıştır. Fiksasyon için 1 mm kalınlığında, 4 deliği olan ve 9 mm aralıklı 2 adet düz titanyum mini plak ve 8 adet 2 mm çapında, 5.0 mm uzunluğunda titanyum vidalar ya da 2 mm çapında 6 adet bikortikal vida kullanılmıştır. Çalışmada kesi ve fiksasyon tekniklerine göre her birinde 8 (n=8) alt çene olan 4 grup oluşturulmuştur. Bunlar sırasıyla M-EPKER, M-DALPONT, B-EPKER ve B-DALPONT olarak isimlendirilmiştir. Fikse edilmiş modeller bir evrensel test cihazına yerleştirilerek kesiciler bölgesinden doğrusal, devamlı ve giderek artan kuvvet uygulanmıştır. Deney arayüzünün 1 mm, 3 mm, 5 mm yer değiştirme değerlerine ulaşması için gereken Newton (N) cinsinden kuvvet büyüklükleri ölçülmüş ve istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bu deneysel çalışmanın sınırları dâhilinde, alt çene ilerletmesi yapılan poliüretan modellerde cerrahi teknik fark etmeksizin bikortikal vida ile yapılan fiksasyon işlemlerinin miniplak ile yapılanlara göre daha dayanıklı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the biomechanical strength of miniplate and bicortical screw fixation in polyurethane mandibles with bilateral sagittal split osteotomy using either the Obwegeser-DalPont (ODP) or Hunsuck-Epker (HE) surgical cutting techniques. Thirty-two (N=32) polyurethane mandible models were created from data obtained from a tomographic image of a patient. In these models, 4mm advancements were made using ODP and HE cutting techniques. For fixation, 1mm thick, 4-hole, 9mm spaced straight titanium miniplates and 8 titanium screws, 2mm in diameter and 5mm in length, or 6 bicortical screws, 2mm in diameter, were used. Based on the cutting and fixation techniques, four groups were formed, each with 8 (n=8) mandible models. These groups were named M-EPKER, M-DALPONT, B-EPKER, and B-DALPONT, respectively. Fixed models were placed in a universal testing machine , and linear, continuous, and progressively increasing forces were applied from the cutting region. Force magnitudes required to reach displacement values of 1mm, 3mm, and 5mm for the test interface were measured in Newtons (N) and statistically compared. Within the limitations of this experimental study , it can be concluded that fixation procedures with bicortical screws in polyurethane models with mandibular advancement, regardless of the surgical technique, are more durable than those with miniplates.