Sandviç panel üretiminde kenevir tabanlı poliüretan köpük ve yongalevha kullanımının araştırılması
Investigation of the using hemp-based polyurethane foam and chipboard in sandwich panel production
- Tez No: 795451
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ, PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde, sandviç paneller düşük yoğunluğa sahip olmasına karşın, yüksek mukavemet göstermesi nedeniyle iç mekan mobilyası, hafif yapı elamanları, bölmeler ve asma tavan gibi birçok alanda kullanım imkanı bulmaktadır. Yapısal bir sandviç panel, iki adet ince yüzey tabakası ile bu elemanlar arasına konumlandırılmış düşük yoğunluklu, iyi termal özelliklere sahip, kalın ve hafif bir çekirdek ve yapıştırıcıdan oluşmaktadır. Bu çalışmada kenevir tabanlı çevre dostu sandviç panellerin üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, nihai ürün sandviç panel olmak üzere tez üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, sandviç panelin orta tabakasını oluşturması planlanan poliüretan köpük kompozitler üretilmiştir. Bu amaçla, 2016 yılı itibarı ile ülkemizde teşvik kapsamına alınan kenevir lifleri (odunsu, sak lifi, odunsu-sak lifi) farklı oranlarda (%0, 5, 10, 15, 20) poliüretan köpük kompozit üretiminde takviye malzemesi olarak kullanılmıştır. Üretilen köpüklerin bazı fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Poliüretan köpük kompozit üretiminde kenevir dolgu maddesi kullanımının ısı iletim özelliklerini iyileştirdiği fakat fiziksel ve mekanik özellikleri olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Dolgu maddesi miktarının %10'dan fazla kullanılması halinde hücre morfolojisinin değiştiği, köpük çaplarının küçüldüğü ve açık hücre sayısının arttığı belirlenmiştir. Saf poliüretan köpük ile kıyaslandığında kenevirin %10'a kadar dolgu maddesi olarak kullanımının genel olarak köpük malzemenin sonuçları üzerindeki etkisinin istatistik olarak anlamlı farklılıklara yol açmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple sandviç panel üretiminde orta tabaka olarak %10 sak-odunsu kenevir içeren poliüretan köpük kompozitlerin kullanımı tercih edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, sandviç panelin yüzey tabakalarını oluşturması planlanan yongalevha üretimi gerçekleştirilmiştir. Yongalevha üretiminde kenevir lifleri sak (%0, 10, 20 ,30) ve odunsu (%100, 90, 80, 70) olmak üzere farklı oranlarda kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, although sandwich panels have low density, they are used in many areas such as indoor furniture, light construction elements, partitions and ceilings floors due to their high strength. A structural sandwich panel consists of two thin surface layers and thick and light middle with a low density, good thermal properties layer positioned between these elements as well as adhesive. While the surface layers carry the bending load, the middle layer is responsible for transmitting the shear loads between the surface plates. This study was carried out in 3 stages, with the final product being a sandwich panel. In the first stage of the thesis, polyurethane foam composites, which are planned to form the middle layer of the sandwich panel, were produced. For this purpose, hemp stems (hemp hurd, bast fiber, hemp hurd-bast fiber) included in the scope of incentives in our country as of 2016 were used as reinforcement material in polyurethane foam composite production at different rates (0, 5, 10, 15, 20-wt%). Some physical and mechanical properties of the foams were determined. It has been observed that the use of hemp stems filler in the production of polyurethane foam composite improves the thermal conductivity properties, but adversely affects the physical and mechanical properties. It was determined that the cell morphology changed, the foam diameters decreased and the number of open cells increased if the amount of filler was used more than 10%. Using of hemp as a filler of up to 10%, it has been found that when compared to pure polyurethane foam, does not generally lead to statistically significant differences in the effect on the results of the foam material. For this reason, it was preferred to use polyurethane foam composites containing 10% hemp hurd-bast fiber as the middle layer in sandwich panel production. In the second stage of the thesis, the production of particleboard, which is planned to form the surface layers of the sandwich panel, was carried out. In the production of particle board, hemp stems were used in different ratios as bast (0, 10, 20,30%) and hurd (100, 90, 80, 70%).