Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde hafıza CD8 T hücre fonksiyonunun rolü
The role of memory CD8 T cell function in non-small cell lung cancers
- Tez No: 854422
- Danışmanlar: PROF. DR. DUMRUL GÜLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) en ölümcül tümörlerden biridir. Geleneksel terapötik stratejilerin başarısızlığı göz önüne alındığında, immünoterapi, ameliyat edilebilir ve ilerlemiş hastalığı olan hastaların hayatta kalma oranını artırabilecek umut verici bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Tez çalışmamız kapsamında, metastatik evrede birinci basamak tedavide, kemoterapi planlanan akciğer kanseri tanısı almış hastalarımızda başlangıç T lenfosit alt tiplerinin tedavi yanıtı üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. KHDAK tanısı almış 44 hastaya ait periferik kan örneklerindeki T lenfositlerinin akım sitometri ile immünfenotiplemesinde işaretlenmiş monoklonal antikor paneli kullanılarak incelendi. Çalışmamızda, en çok gözlenen alt tipi %80'den fazla ortanca değer olan CD28(+) CD27(+) alt tipi iken CD28(+) CD27(-) alt tipi %6 ve daha az oranda CD28(-) CD27(+) ve CD28(-) CD27(-) alt tipleri gözlendi. KT yanıtı olan ve olmayan gruplar arasında hastaların tedavi öncesi NLR (p=0,033) ve TLO (p=0,036) değerleri arasında istatistiksel anlamlılık tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Non-small cell lung cancer (NSCLC) is one of the deadliest tumors. Given the failure of conventional therapeutic strategies, immunotherapy has emerged as a promising treatment modality that is operable and can improve the survival rate of patients with advanced disease. In our thesis study, we investigated the impact of initial T lymphocyte subtypes on treatment response in patients with lung cancer who were scheduled to undergo chemotherapy. T lymphocytes in peripheral blood samples from 44 patients diagnosed with NSCLC were analyzed by flow cytometry and immunophenotyping using a labeled monoclonal antibody panel. In our study, the most frequently observed subtype was the CD28(+)-CD27(+) subtype with a median value of over 80%, while the CD28(+)-CD27(-) subtype was 6% and fewer than CD28( -)-CD27(+) and CD28(-)-CD27(-) subtypes were observed. Statistical significance was observed between the pre-treatment NLR (p=0.033) and TLR (p=0.036) values of patients in the KT response and non-KT response groups.