Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde doku polipeptid antijen TPA, CEA, CA 125 ve AFP'nin preoperatif değeri (Evreleme ve operabiliteye katkısı)
Preoperative value of TPA, CEA, CA 125 and AFP in nonsmall cell lung cancers (For staging and operability)
  1. Tez No: 60544
  2. Yazar: AKIN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞANAY ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Küçük hücreli akciğer kanserlerinde (KHDAK) TPA, CEA, CA 125 ve AFP'in preoperatif, radyoterapi (RT) ve kemoterapi (KT) öncesinde ölçüldüğünde hastalığın yaygınlığını ve operabiltesini belirlemedeki değeri araştırıldı. Yetmişbeş KHDAK tanısı almış hastada evreleme için toraks BT, kemik sintîgrafisi, abdominal USG veya CT, Kranial CT, bronkoskopi yapıldı. Tüm hastalarda tedavi öncesinde kan alınarak TPA, CEA, CA 125, AFP ölçüldü. Hastaların evreleri değerlendirildiğinde Evre l'de 10, Evre II' de 7, Evre IHA* da 10, Evre 1MB' de 26, Evre IV te 22 olgu vardı. Sadece 21 olgu operabldı. Diğerlerine RT ya da KT yapıldı. TPA, CEA, CA 125 histolojik tipden bağımsızdı. TPA metastaz olanlarda ve ileri evrelerde daha yüksek bulundu. CEA, CA 125 erken evreden ziyade genelde ileri evrelerde yüksek bulundu. Hastalar operabilite durumuna göre kesin operabl ( evre l,ll), muhtemel operabl ( evrelllA), kesin inoperabl (evre IIIB; IV) gruplara ayrıldığında TPA kesin operabl grupta daha düşüktü. Belli cuut-off değerleri alındığında (TPA cut-of 100 U/L) kesin operabl grubu tanmin etmede ki spesivitesi %71, sensivitesi 70, PPD %44, NPD %88 bulundu. Evre IHA ve Evre IIIB arasında anlamlı fark yoktu. TPA tümör yükü ile ilişkilidir. TPA yüksekliği kötü prognostik faktördür. TPA operabilteyi tahmin etmede kullanılabilir. Bu konuda altın standart radyolojik ve klinik değerlendirmedir. Gerekirse invaziv tanı yöntemleri planlanabilir. Bu aşamada yüksek değerlerde TPA olmasıı inoperabilte hakkında fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
The preoperative value of TPA, CEA, CA 125 and AFP for determination of extensibility and operability before radiotherapy and chemotherapy in nonsmal cell lung cancers was studied. In seventy five cases, diagnosed as NSCLC, computed tomographies of thorax and cranium, abdominal ultrasonography or tomography, bone scanning and broncoscopy were performed for staging of the disease. In all patients, the levels of TPA, CEA, CA 125 and AFP were measured in serum before treatment. There were 10 patients in stage I, 7 in stage II, 10 in stage IHA, 26 in stage IIIB and 22 in stage IV. Only 21 cases were operable. Radioterapy and chemotherapy were given to the others. TPA, CEA and Ca 125 were independent of histologic types. While TPA was elevated in metastatic and late stages of the disease, CEA and Ca 125 were found to be elevated in late stages rather than early. When the patients were divided into groups of full operable ( stage l,ll), posible operable (stage IHA), and full inoperable (stage IIIB, IV), TPA values were lower in definitily operable group. In evaluation with cut-off values ( TPA cut-off value was 100) specif isity for estimation of operability was 71%, sensitivity was 70%, positive predictive value was 44%, and negative predictive value was 88%. There was no significant difference between stages MIA and IIIB. TPA is associated with tumor mass. Elevated levels of TPA is a poor prognostic factor and can be used to predict operability. But the gold standart of it is still radiologic and clinical evaluation. When needed, invasive diagnostic techniques can be performed. In this step, elevated levels of TPA in serum can give an opinion about operability.