Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin hasta teslimi algıları, uygulamaları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
The examination of patient handover perceptions, practices, and influencing factors in neonatal intensive care nurses
  1. Tez No: 854458
  2. Yazar: ALEV TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin hasta teslimi algıları, uygulamaları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel çalışma, Mart –Aralık 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin üç büyük ilinde (İzmir, İstanbul ve Ankara) çalışan hemşireler oluşturmuştur. Online anket üç büyük ildeki hastanelerin WhatsApp gruplarında paylaşılmış ve hemşirelerin ankete katılımları sağlanmıştır. Araştırmada, örneklem seçimine gidilmemiş, Mart –Aralık 2023 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 308 hemşire örneklemi oluşturmuştur. Uygulanacak anket formları, Google Documents Web sitesi kullanılarak oluşturulmuş, internet tabanlı anket yazılımı limesurvey aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Hemşire Bilgi Formu”ve“Hasta Teslimi Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Hemşirelerin %39'u 26-30 yaşında, %57.8'i lisans mezunudur. Hemşirelerin yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki çalışma süreleri ortalaması 5.65±4.47 yıldır. Hasta tesliminde hemşirelerin %52.9'unun standart form, %71.8'inin hasta tesliminde iletişim tekniği kullandığı belirlenmiştir. Hemşirelerin yaşı, çalıştığı yoğun bakım düzeyi, vardiya teslimindeki ortalama hasta teslim sayısı ile hasta teslimi algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
A descriptive and cross-sectional study was conducted between March and December 2023 to examine the perceptions, practices, and influencing factors of neonatal intensive care nurses regarding patient handover. The study population consisted of nurses working in Turkey's three major cities (Izmir, Istanbul, and Ankara). An online survey was shared in the WhatsApp groups of hospitals in these three major cities to ensure participation of nurses. Sample selection was not conducted, and the sample consisted of 308 nurses who worked in neonatal intensive care units and voluntarily participated in the study between March and December 2023. The survey forms were created using the Google Documents website and collected via the internet-based survey software LimeSurvey. In the research, the data collection tools used were the“Nurse Information Form”and the“Patient Handover Assessment Scale.”Of the nurses surveyed, 39% were between the ages of 26-30, and 57.8% were graduates. The average duration of work in the neonatal intensive care unit for nurses was 5.65±4.47 years. It was determined that 52.9% of the nurses used standard forms for patient handover, and 71.8% used communication techniques for patient handover. There was no statistically significant difference found between nurses' age, the level of intensive care they worked in, the average number of patient handovers during shift handover, and their perceptions of patient handover (p> 0.05). However, a statistically significant difference was found between nurses' perceptions of patient handover and whether they received training on patient handover, the adequacy of their knowledge in patient handover, and the need for education on patient handover (p< 0.05). Furthermore, nurses' perceptions of patient handover varied significantly based on whether they used standard forms for patient handover, specifically in terms of the quality of information (p< 0.001), with those using standard forms having higher perception levels. Nurses' perceptions of patient handover varied significantly in the quality of information sub-dimension based on their use of communication techniques (p < 0.001), with those using communication techniques having higher perceptions. The average score for nurses' perceptions of patient handover was determined to be 74.94±10.50. This value indicates that nurses' perceptions of patient handover are high, nearing the highest score possible on the scale. Increasing awareness of conducting patient handover with standardized forms in a face-to-face manner for each patient has been recommended. Keywords; Patient handover; patient safety; nurse; neonatal intensive care.