6 şubat 2023 Kahramanmaraş depremini yaşayan yenidoğan yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin deprem stresi ile baş etme stratejileri ve karşılanamayan bakım arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between coping strategies for earthquake stress and misscare needs among nurses in the neonatal intensive care unit who experienced the Kahramanmaraş earthquake on february 6, 2023
  1. Tez No: 872923
  2. Yazar: SELİN AYTEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma; 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremini yaşayan yenidoğan yoğun bakım ünitesi hemşirelerinin deprem stresi ile baş etme stratejileri ve karşılanamayan bakım arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Eylül 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elâzığ illerinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan 600 hemşireyle yapılmıştır. Veriler etik kurul izni alındıktan sonra, veri toplama araçları ile google forms aracılığıyla whatsapp ve mail üzerinden çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veriler SPSS 25.0 istatistik programında değerlendirilmiştir ve p0,05) saptanmıştır. Hemşirelerin afetler sonrasında bakım kalitesini etkileyecek personel yetersizliği, malzeme/ekipman eksikliği ve iletişim sorunları gibi etmelerin azaltılmasına yönelik gerekli önlemler alınmalı, hemşirelere dini/manevi destek ve danışmanlık hizmet verilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between coping strategies for earthquake stress and misscare needs among nurses in the neonatal intensive care unit who experienced the Kahramanmaraş earthquake on February 6, 2023. The research was conducted between September 2023 and June 2024 with 600 nurses working in the neonatal intensive care unit in the provinces of Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya and Elazığ. Following ethics committee permission, data were collected online through whatsapp, e-mail and google forms as data collection tools. The data were evaluated through SPSS 25.0 statistical program, and a statistical significance level of p0.05) between the“Communication Related”and“Material Related”sub-dimensions of the Misscare Survey questionnaire and the“Positive Reappraisal”and“Seeking Social Support”sub-dimensions of the Earthquake Stress Coping Scale. Necessary measures should be taken to reduce the factors that might affect the quality of care of nurses after disasters, such as insufficient personnel, lack of materials/equipment and communication problems. Religious/spiritual support and counseling services should also be offered to nurses.