Adalet Ağaoğlu'nun ilk romanları
The First novels of Adalat Ağaoğlu
- Tez No: 85446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Bu tez,“Giriş”ve“Sonuç”hariç üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şu şekilde özetlenebilir: I. Bölüm:“Adalet Ağaoğlu'nun Hayatı”ve“Eserleri”başlığı bulunan bu bölümde yazarın hayatı ve eserleriyle ilgili bilgilere yer verilmiştir. II. Bölüm: Bu bölümde“Tanzimat'tan Günümüze Türk Romanına Kısa Bir Bakış”ve“Adalet Ağaoğlu'nun Roman Yazarlığına Kısa Bir Bakış”başlıktan yer almaktadır. İlk başlık altında Türk romanının başlangıcından günümüze değin geçirdiği evreler anlatılmıştır. Daha sonra Adalet Ağaoğlu'nun romana dair düşünceleri ve romanlarında ele aldığı konulara değinilmiştir. III. Bölüm: Üç romanın tahlil edildiği bu bölümde sekiz başlık bulunmaktadır. Bu başlıkların içeriği kısaca özetlenecek olursa; ilkin romanlarda yer alan şahıs kadrosu tespit edilmiş ve bunlar ayrı ayn anlatıldıktan sonra ilişkiler bağlamında yeniden ele alınarak değerlendirilmişlerdir. Diğer bir başlık altında romanlardan hareketle kadın sorunu ele alınmıştır. Burada Adalet Ağaoğlu'un soruna ne tür bir bakış açısıyla yaklaştığı tespit edilmeye çalışılmıştır.“İdeolojik Bakış ve Eleştirel Yaklaşım”başlığı bulunan kısımda ise yazarın 1938-1980 arası yıllara bakışı değerlendirilmiştir. Bu bölümde son olarak romanların zaman, mekân vb. gibi unsurları tespit edilmiştir. Bu çalışmanın“Sonuç”metninden sonra gelen“Kaynakça”kısmında Adalet Ağaoğlu ile ilgili olarak bir kütüphane çalışması yer almaktadır. Burada yazar hakkında yapılan kitap, tez ve makale türündeki çalışmaların künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is composed of three main parts other than“introduction”and“conclusion”. These parts can be summarized as follows: Part I: The title of this part is“Life and Works of Adalet Ağaoğlu”and it consists information about her life and works. Part II: In this part there are two titles. One of them is“A short look to the Turkish Novel from The Benefical Reforms up to now”and the other one is“A short look into the style of Adalet Ağaoğlu as a novel writer”. Under the first title periods of Turkish novel from the starting point up to now is mentioned. Then Adalet Ağaoğlu's thoughts relating to novel and the subjects in her novel's are analyzed. Part HI: In this part there are eight titles and three novels are analyzed. Contents of these titles are shortly: At first, characters in novels are fixed and they are again analyzed after they are told one by one. Under another title depending on novels the question of“women”is analyzed. Here the point of wiew of Ağaoğlu is tried to be understood. Under“Ideological look and Critical Approach”title the writer's evaluation of the years 1938-1980 is evaluated. At last elements as time and place in novels are fixed. In the bibliography after conclusion text of this work there is a library study about Adalet Ağaoğlu. In that part patronymics of the studies done about the writer as book, thesis and article are given.